Jarní péče o stromy a keře. Na co nezapomenout a jaké pomocníky si vzít k ruce?

Březen je časem prvních rozsáhlejších prací na zahradě po dlouhých chladných měsících. Je také ideální dobou pro péči o stromy a keře. Správné ošetření podpoří jejich zdravý růst, díky čemuž rostliny nabídnout více květů a vyšší plodnost. Prořezání umožní lepší přístup slunečních paprsků a vzduchu do korun, současně ale brání i šíření cizopasníků nebo hniloby. Péče po prořezání pak dodá rostlinám sílu a vitalitu.

Prostříhejte stromy i keře

Jabloně, hrušně, višně, vinnou révu ale také lísky je potřeba zbavit nadbytečných větví. Zaměřte se především na ty, které vykazují známky odumření, poškození nebo nemoci. Vhodné je odstranit větve rostoucí kolmo nebo směrem dovnitř ke středu stromu, případně křížící se s dalšími větvemi. S uštípnutím tenčích větví si poradí zahradnické nůžky, na výše položené zvolte jejich teleskopickou variantu, o silnější se postará řetězová pila. Péči uvítají na jaře taktéž keře, zejména ostružiníky, maliníky, rybíz, angrešt nebo borůvky. Odstraňují se staré větve a odplozené výhonky, které poznáte podle tmavšího zabarvení.

Následné ošetření

Rány po ořezu větví silnějších než 4 cm ošetřete stromovým balzámem nebo latexem. Zabrání napadení obnaženého dřeva plísněmi a bakteriemi. Menší ranky není potřeba ošetřovat, neboť s těmi si strom dokáže poradit sám. Balzámem potřete i případné praskliny na kmeni nebo jiná poranění. Důležité je také hnojení organickými hnojivy, například kompostem nebo rašelinou, které zajistí, že budou mít stromy a keře dostatek živin. „Březen je taktéž vhodné období pro aplikaci postřiku proti škůdcům jako jsou mšice, housenky nebo obaleči, kteří na stromech a keřích přezimovali. Postřik je potřeba aplikovat na konci vegetačního klidu, jakmile zaznamenáte první známky rašení. O správném načasování rozhoduje i počasí. Postřiky se nesmí provádět v mrazech, ale ideálně v době, kdy teplota vystoupá nad 7 °C, není příliš větrno a neprší. Postřik naneste na celou rostlinu,“ popisuje Ing. Petr Novák, senior nákupčí společnosti BAUHAUS.

Nezapomeňte na živé ploty

S nastávajícím jarem je potřeba věnovat péči také živým plotům. Prořezáním jim zajistíte žádoucí podobu a potřebnou hustotu. U stálezelených plotů začněte ideálně až poté, co rostliny dorostly do své konečné výšky. U tújí a jehličnanů se zaměřte zejména na nepřiměřeně dlouhé boční výhony. Stejně tak je důležité stříhat zjara listnaté a kvetoucí živé ploty. Kromě zastřihávání neopomíjejte ani další péči o živé ploty. „Živým plotům je nutné zajistit dostatečnou zálivku a dodat jim na jaře živiny. Dejte pozor na to, že kvetoucí živé ploty vyžadují jiná hnojiva než listnaté a jehličnaté ploty. Se zálivkou pak souvisí i mulčování půdy kolem kořenů živého plotu. To může pomoci udržovat vlhkost, snížit růst plevelu a poskytnout izolaci proti výkyvům teplot,“ radí Petr Novák ze společnosti BAUHAUS.

Zahradnické nůžky Fiskars X-series P921; pro průměr větve do 24 mm

Dvoučepelové zahradnické nůžky P921 zajišťují maximálně čistý střih porostu a poskytují až 3x větší sílu při stříhání tuhých stonků a větví. Jsou opatřeny tvrzenou, precizně broušenou čepelí, která odolá rzi a umožňuje hladší a snadnější střihy. Ergonomicky tvarovaná rukojeť padne přirozeně do ruky, díky čemuž snižuje únavu. Technologie SoftGrip™ na horní rukojeti zaručuje bezpečný úchop a komfort při práci. Nůžky jsou opatřeny praktickým posuvným zámkem pro rychlé a snadné zajištění.

Teleskopické zahradnické nůžky Gardena StarCut 410 Plus; dvoučepelové;

Zahradnické nůžky StarCut 410 Plus jsou skvělým pomocníkem při péči o vysoce vzrostlé stromy a keře. Díky teleskopické násadě s vysunutím v rozmezí od 230 do 410 cm dosáhnete až 6,5 m vysoko. 12násobný převod zajišťuje efektivní stříhání větví o průměru až 32 mm. Extrémně lehká a úzká stříhací hlavice umožňuje přesné stříhání i v blízkosti kmene. Úhel stříhání můžete individuálně nastavit přímo ze země. O bezproblémové odstranění odřezaných větví se stará nastavitelný háček.

Dvouramenný popruh Ryobi RAC805

Dvouramenný popruh Ryobi pomůže s pohodlným odvětvováním stromů a stříháním živých plotů. Je kompatibilní se všemi tyčovými pilami na větve a nůžkami na živý plot. Ergonomický popruh Vertebrae+™ zabezpečuje rovnoměrné rozložení hmotnosti na ramenech, a vy se tak můžete zaměřit na prováděnou práci bez zbytečné námahy. Rovněž poskytuje konzistentní výšku, čímž napomáhá k zajištění rovnoměrného zastřižení živých plotů.

Stromový balzám Zdravá zahrada; 150 g

Stromový balzám je určený k ošetření dřevin po prořezu a k zacelení ran po okusu zvěří nebo prasknutí. Balzám na stromy a keře má stabilní konzistenci a po aplikaci ve venkovním prostředí má dlouhodobou trvanlivost.

Elektrické nůžky na živý plot Ryobi RHT8165RL; 800 W; 65 cm

Elektrický plotostřih Ryobi RHT8165RL disponuje výkonným 800watovým motorem poskytujícím vynikající řezací výkon. Čistý řez větví o síle až 34 mm zajišťují 65centimetrové diamantové laserem řezané kotouče. Zadní rukojeť je otočná a má 5 poloh pro pohodlný řez v různých úhlech. S nůžkami se díky ergonomickému provedení příjemně manipuluje i po delší dobu. Jsou také opatřeny elektronickým systémem proti zaseknutí a lištou pro odebírání odpadu ze stříhání.

Aku řetězová pila Ryobi MAX POWER RY36CSX35A-0; 36 V; bez akumulátoru; 35 cm

Aku řetězovou pilu Ryobi využijete během řezání nejrůznějších větví na zahradě. Při práci vás potěší nejenom výkonem, dobou chodu a bezpečnostními prvky, ale také komfortní manipulací. Disponuje ergonomicky tvarovanou obvodovou druhou rukojetí, díky které můžete pohodlně pracovat ve všech polohách. Úchopové plochy jsou pro příjemnější práci pogumovány. Řetěz pily lze napnout bez použití nářadí a jeho mazání je automatické. O bezpečnost při práci s pilou se stará rychlá řetězová brzda se zastavením za méně než 0,12 sekundy a bezpečnostní spínač s aretací zapnutí. Součástí dodávky není baterie ani nabíječka.

Zdroj: BAUHAUS

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama