SIN Studio Gallery po úspěšné vernisáži a výstavě zahajuje novoukapitolu sklářského umění

SIN Studio Gallery, která si získala povědomí díky inovativní technologii Vitrum Vivum, zaznamenala velký úspěch s výstavou Heavy Weights, jež proběhla od 14. do 17. března v DSC Gallery. Po oslnivé vernisáži s účastí významných osobností české a světové umělecké scény, jako jsou Arik Levy, Milan Knížák, Jan Kovářík, Krištof Kintera nebo Pasta Oner, nyní vstupuje do další fáze své expanze a připravuje se na květnové otevření své nové pobočky na Jungmannově náměstí v Praze.

Jako unikátní koncept kombinující studio a galerii, SIN projevuje zájem o spolupráce také s umělci a umělkyněmi, kteří se sklem primárně nepracují, čímž otevírá nové možnosti pro experimenty a inovace v oblasti sklářského umění. Tato filozofie podporuje tvorbu děl, která reflektují osobitou uměleckou vizi a přinášejí svěží perspektivu do tohoto tradičního média.

„Nejsem a nechci být sklářský umělec. Jsem hrdý, že jsem první, kdo může v plné šíři využívat převratnou technologii Vitrum Vivum ve své volné tvorbě, bez které by nemohla vzniknout díla se silnou myšlenkou. Proto jsme se na této výstavě se SIN dali dohromady plnohodnotné a názorově rozdílné osobnosti, abychom ukázali, jak různým způsobem je možné uchopit tavenou sklářskou hmotu. Není to žádná „křehká krása“, jsou to všechno těžké váhy,“ komentuje spolupráci se SIN český sochař Rony Plesl.

Nedávná výstava Heavy Weights v DSC Gallery, která proběhla od 14. do 17. března, nabídla návštěvníkům jedinečnou příležitost prozkoumat rozmanitost a hloubku sklářského umění. V centru této slavnostní události stála prezentace unikátní sklářské technologie Vitrum Vivum, kterou vytvořil sklářský mistr Jiří Šín. Tato akce nejen představila širokou škálu unikátních děl, ale poskytla platformu pro setkání různorodých uměleckých hlasů, čímž odhalila široké spektrum přístupů ke sklářskému umění. Pro návštěvníky bylo fascinující sledovat, jak jednotliví umělci jako Pasta Oner, Jan Kovářík a Milan Knížák využívají inovativní technologii Vitrum Vivum k vytvoření svých děl. Od popkulturních ikon v dílech Pasty Onera přes Kováříkovu touhu vytvářet rozměrné objekty z taveného materiálu až po Knížákovu „lampu“ Erupce dle návrhu z roku 1983, díky unikátní technologii měli příležitost realizovat svou vášeň skrze umělecká díla ve skle.

„Výstava Heavy Weights odhalila fascinující diverzitu sklářského umění, přičemž spojila různé umělecké perspektivy v jedinečný dialog. Tato kolekce nejen ukázala různorodost talentů v rámci SIN, ale také poskytla návštěvníkům ojedinělou možnost prožít odlišné přístupy k umění a vyzvat je k experimentování s inovativní technologií Vitrum Vivum. Heavy Weights představovala nejen významnou platformu pro umělce, ale stala se i místem setkání různých názorů a technik, což obohatilo zážitek každého, kdo se s díly setkal,“ komentuje výstavu kurátor Martin Dostál.

Po úspěšné výstavě v Praze se SIN Studio Gallery chystá na květnové otevření nové pobočky na Jungmannově náměstí, navazujíc tak na svou původní již etablovanou galerii v Marbelle. Před slavnostním otevřením galerie v Praze si lidé mohou vybraná díla prohlédnout na výstavách po celé České republice. Do 19.5. jsou sochařská díla umělce Richarda Štipla s názvem Désirée a Mercy vytvořená pro SIN k vidění na výstavě Preparing for Darkness v Museu Kampa. Skleněné rámy kol od Ronyho Plesla budou vystavená na výstavě Jízda v galerii EPO1 v Trutnově, jež proběhne od 2.5. do 5.11. Výstava se zaměří na jízdní kolo a fenomén cyklistiky v současném umění. Chystají se také prezentace děl v zahraničí.

Zvláštní pozornost si zaslouží i nadcházející výstava v SIN Studio Gallery Marbella, kde od 10.5. do 31.7. 2024 budou představena díla Pasty Onera, mimo jiné Mickey Was Born a nástěnný obraz Marilyn. Tato událost zdůrazňuje nejen šíři uměleckého záběru galerie, ale i její schopnost propojovat různé kultury a umělecké směry.

Plánované aktivity včetně otevření pražské pobočky potvrzují cíl SIN Studio Gallery rozšířit svůj dosah a překonat tradiční hranice sklářského umění prostřednictvím spolupráce s předními umělci, včetně těch, kteří se sklem nezabývali jako svým hlavním médiem. Galerie usiluje o tvorbu děl jak volného, tak užitého umění monumentálního a sofistikovaného charakteru, která posouvají hranice kreativity díky inovativní technologii Vitrum Vivum.

Jiří Šín (*1981)

Sklářský mistr Jiří Šín se sklu věnuje celý život. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Kamenickém Šenově. Již v průběhu studia však narážel na limity, které tehdejší dostupné technologie výroby skleněných soch měly. Nespokojil se s myšlenkou, že kvůli omezení produkce umělci nemohou tvořit dle svých představ. Během studií na Vyšší odborné škole sklářské v Novém Boru si tak postavil vlastní pec, aby mohl zkoumat a překonávat hranice procesu výroby skla. Absolvoval stáže v Německu a v Holandsku, kde studoval vitráže, foukání a tavení skla. Poté pracoval jako technolog přípravy výroby ve firmě Preciosa, kterou ale brzy opustil a rozhodl se vybudovat si svůj vlastní sen. 

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama