Tři cestopisy a jeden pohled do historie motocyklových závodů. ČT2 nabídne na začátku března čtyři dokumentární premiéry

Hned čtyři dokumentární premiéry uvede program ČT2 v prvním březnovém týdnu. Průvodcem druhé série cyklu Skryté skvosty bude herec Jaroslav Plesl, na Slovensko se vydají diváci s třetí řadou cestopisu Krajinou vína, výlety podél hranic nabídne Miroslav Vladyka v sérii Stezka Českem. O zlaté éře československého motocyklového sportu bude vyprávět dokument Báječní muži na dvou kolech.

„Premiérová dokumentární tvorba má na programu ČT2 své jasné místo. Dvojka je službou pro ty diváky, kteří se nechtějí jen bavit, ale také očekávají, že se dozví něco nového, a doplní si tak všeobecný přehled a bude jim umožněno stát se součástí společenského myšlenkového a kulturního pohybu,“ říká ke směřování programu výkonný ředitel ČT2 Jan Štern.

Báječní muži na dvou kolech

Báječní muži na dvou kolech_ČT_foto Radek Miča 

František Šťastný, Gustav Havel a další legendy motoristického sportu se v polovině minulého století stali skutečnými idoly. Podpořit je chodily desetitisíce diváků. Už na počátku 50. let se u nás konalo téměř 90 motocyklových závodů ročně. Brněnský Masarykův okruh se v roce 1965 dokonce stal dějištěm mistrovství světa. Mladí nadšenci si po nocích stavěli vlastní motorky a díky své odhodlanosti se z některých zrodili profesionálové. Dokument Báječní muži na dvou kolech uvede ČT2 v úterý 5. března od 21:00 hodin. Režie: Barbora Kočičková.

Krajinou vína po Slovensku

Krajinou vína po Slovensku_foto Radek Miča

Cestování po krajích, kde se daří vinné révě, nabídne už třetí série cyklu Krajinou vína. Tentokrát se průvodce pořadu Václav Žmolík vydá na východ od našich hranic a procestuje slovenské vinařské oblasti od Malých Karpat, přes okolí řeky Dunaj, až po hranice s Ukrajinou.

“Natáčení pro nás znamenalo zejména souboj s počasím. Chtěli jsme divákům všechna ta úžasná místa ukázat v co možná nejhezčím světle, dát jim tipy na výlety, a právě počasí nám tyto snahy leckdy komplikovalo,“ vzpomíná režisér Jan Těšitel„Ale věřím, že nakonec se nám to zásluhou celého štábu podařilo a na diváka čeká báječných šest epizod, doslova až po okraj naplněných přírodními i kulturními krásami, a hlavně slovenským vínem,“ dodává.

Šestidílnou sérii Krajinou vína po Slovensku vysílá ČT2 od 6. března vždy ve středu od 21:00 hodin. Režie: Jan Těšitel.

Skryté skvosty II

Skryte_skvosty_ČT_Zerzoň

Průvodcem bude divákům i tentokrát herec Jaroslav Plesl. Hned v prvním díle druhé série Skrytých skvostů navštíví Kunětickou horu, hrad, který sám velmi dobře zná a na který už jako malý kluk podnikal dobrodružné výpravy. Divákům postupně v půlhodinových dílech představí i méně známá místa jako zámky Bečov, Vizovice, Uherčice, Jánský Vrch, Horšovský Týn, Hořovice, Stekník, Raduň a klášter Zlatá Koruna.

Cyklus vznikl ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a agenturou CzechTourism. Jednotlivé díly první série sledovalo v průměru téměř čtvrt milionu diváků – byly nejsledovanějšími pořady na druhém programu ČT. Premiérový díl nabídne ČT2 ve čtvrtek 7. března od 21:20 hodin. Režie: Petra Všelichová a Adéla Sirotková.

Stezka Českem

Stezka Českem_ČT_Zerzoň

Putují po ní sváteční chodci, lidé s handicapem i zkušení turisté, stala se fenoménem – Stezka Českem. Na první oficiální přechod republiky vezme své diváky i Česká televize v premiéře stejnojmenného cestovatelského cyklu. Desetidílný cestopisný seriál se zaměří na severní část trasy – cestu od nejzápadnějšího po nejvýchodnější bod. Společníkem na cestě a průvodcem bude divákům herec Miroslav Vladyka. Pěší pochod pro něj začíná na území obce Krásná v Karlovarském kraji a končí v Bukovci v podhůří Beskyd na česko-polské hranici.

„Severní část Stezky Českem mě potěšila, protože jsem zjistil, že ještě něco ujdu. A přestože spoustu míst znám, ukázalo se, že toho, co neznám, je pořád víc. Pokud dokončím jižní část, budu rád, že jsem nepromarnil ani další rok svého krásného života,“ míní herec Miroslav Vladyka.

Cestovatelská série představí nejen jednotlivé úseky trasy, o své zážitky a zkušenosti se podělí i poutníci, kteří stezkou procházejí nebo jí už prošli. První díl odvysílá ČT2 7. března ve 20:50 hodin. Režie: Šárka Maixnerová.

Zdroj: Česká televize       

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama