V pátek a v sobotu rozezní ulice metropole festival Praha žije hudbou; vystoupí Ben Cristovao, Igor Orozovič, Jiří Schmitzer, Tali a mnoho dalších

Festival Praha žije hudbou přináší již tento pátek a sobotu (7. a 8. června) nabitý program s více než 120 účinkujícími, kteří pod heslem Umění patří do ulic zaplní nejen hudbou pražské ulice, náměstí nebo parky. Na pětadvaceti různých místech festival nabízí příležitost vidět a slyšet známé hudebníky při speciálních setech přímo v ulicích, poznat začínající muzikanty a ochutnat nejrůznější žánry. Prahou bude znít rap, folk, jazz, pop, folk, lidová hudba i klasika. Letošními headlinery jsou zpěvák, textař a tanečník Ben Cristovao, jehož písně poslouchá na Spotify již přes milion lidí, herec a muzikant Igor Orozovič, který právě vydal debutové sólové album Když muž svléká tmu, písničkář a Objev roku v anketě Český slavík Michal Horák, herec a zpěvák Marsell Bendig, jenž vystoupí s finalistkou šesté řady Česko Slovenské SuperStar Lucií Bikárovou, a písničkářská legenda, herec a hudebník Jiří Schmitzer. V ulicích Prahy bude možné potkat i držitele cen Apollo a Vinyla – digitálního písničkáře vystupujícího pod pseudonymem Mat213, folk-popovou písničkářku Tali, dechový showband Brass Avenue, moderní romskou kapelu Le Čhavendar, experimentující smyčcové kvarteto BBQ, nadaného songwritera Rodana nebo rytmy Latinské Ameriky servírující soubor Cumbia Cooperativa. Koncerty doplní i divadlo a tanec. Pořadatelé myslí i na nejmenší a po oba dny bude u Skautského institutu na Kampě probíhat program, který pozve děti na hudební cestu do Afriky. Další program pro děti bude probíhat u komplexu Port 7 v Holešovicích.

Termín festivalu Praha žije hudbou se letos shoduje s termínem voleb do Evropského parlamentu. Proto se pořadatelé rozhodli podpořit účast Pražanů ve volbách, aniž by preferovali konkrétní politickou stranu.

„Chceme vyzvat všechny, aby šli volit a pak dorazili na festival. Naše účast v Evropských volbách patří bohužel k těm nejhorším v Evropě. Nikdy jsme nebyli jen festivalem pro festival, vždy nám záleželo na podpoře živého umění ve veřejném prostoru a aktivní občanské společnosti. I teď chceme přispět svou troškou ‘do mlýna’ a pomoct zvednout volební účast,“ vysvětluje ředitel festivalu Jan Gregar. Jedno z hlavních festivalových míst ponese mimo jiné i název #ODVOLENO stage.

IgorOrozovic-photoLucieLevá

Veškerý program festivalu Praha žije hudbou je zdarma, publikum na místě však může umělce odměnit dobrovolnými příspěvky „do klobouku“, jak je u buskingu zvykem. Podpořit živou kulturu v Praze mohou fanoušci pouličního umění také příspěvkem na organizaci festivalu, a to zakoupením symbolické vstupenky přes GoOut https://goout.net/cs/praha-zije-hudbou-2024/szinjvw/. Festivalový program je k dispozici na www.prahazijehudbou.cz.

Hlavní festivalová trasa povede od Kampy, přes Jungmannovo náměstí, Můstek, Příkopy a bude končit před Palladiem na náměstí Republiky. Hudba dále rozezní například Hlavní nádraží, náměstí I. P. Pavlova, vstupy do metra na stanicích Malostranská nebo Vltavská, Anděl, kulturní centrum Stalin v Letenských sadech nebo zahrádku podniku Automat Matuška v Dejvicích. Všude tam se bude pohybovat i červený Uličník, který je symbolem akce i svobodného uměleckého vystupování v ulicích Prahy. Po oba dny se bude také konat festivalová afterparty v klubu Klubovna v Holešovicích.

Ben Cristovao

Praha žije hudbou je největším pouličním festivalem v Praze, který před devíti lety vznikl jako reakce na omezování umělecké produkce v ulicích hlavního města. Ambicí pořadatelů je pozvednout úroveň pražské pouliční kultury, oživit veřejná prostranství hlavního města autentickou kulturou a současně zlepšit podmínky pro busking, tedy pouliční hudební, divadelní nebo artistická vystoupení, a to v přijatelných parametrech i pro rezidenty Prahy.

Michal Horák

Do festivalu se stále mohou zapojit dobrovolníci, kteří by chtěli pomoci s organizováním akce a načerpat zkušenosti s pořádáním netradičního festivalu. Více informací mají k dispozici na www.prahazijehudbou.cz/zapojse/.

Pořadatelem festivalu je kulturní nezisková organizace Nerudný fest, která stojí i za festivaly Mladí ladí jazz a Student Fest, Koncertem pro budoucnost a dalšími projekty. Festival Praha žije hudbou vznikl před devíti lety jako reakce na omezování umělecké produkce v ulicích hlavního města a klade si za cíl zlepšovat podmínky pro busking, tedy pouliční hudební, divadelní nebo artistická vystoupení, a to v přijatelných parametrech i pro rezidenty Prahy.

Za podpory: magistrátu hl. m. Prahy, MČ Praha 1, MČ Praha 2, MČ Praha 5, MČ Praha 6, MČ Praha 7 a Nadace život umělce Speciální partneři: Palladium, PRE, Bageterie Boulevard

Partneři: Kolektory Praha, Technologie hl. m. Prahy

Partner pro hladkou jízdu: Nextbike

Mediální partneři: Rádio 1

Pořádá: Nerudný fest

Projekt je realizován s finanční podporou hl. m. Prahy

Festival se koná pod záštitou JUDr. Jiřího Pospíšila, radního pro kulturu hl. m. Prahy, Mgr. Terezie Radoměřské, starostky MČ Praha 1, Ing. Jaroslava Šolce, radního pro kulturu MČ Praha 2, Ing. Štěpána Rattaye, radního pro kulturu MČ Praha 5, Mgr. Jakuba Stárka, starosty MČ Prahy 6, a Mgr. Jana Čižinského, starosty MČ Praha 7.

Zdroj: Praha žije hudbou

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama