Za poklady Broumovska. Mezinárodní hudební festival zve v létě na krásu klasické hudby, poprvé nabízí i prohlídky barokních kostelů

Letní koncerty českých i zahraničních interpretů v jedinečné atmosféře broumovských barokních kostelů v chráněné krajinné oblasti. To vše nabízí od 15. června do 31. srpna už 19. ročník mezinárodního hudebního festivalu Za poklady Broumovska. I tento rok souběžně s akcí probíhají mezinárodní Letní hornové kurzy, v jejichž rámci se 31. července uskuteční premiéra kompozice Halali v podání zhruba 80 lesních rohů: autorkou originálního díla je respektovaná současná česká skladatelka Sylvie Bodorová, jejíž tvorbu festival letos také představí. Program láká i na koncert s hudbou amerického kultovního filmu The Blues Brothers, na vystoupení klavíristů Ivo Kahánka a Miroslava Sekery, recitál Malý princ s Janem Cinou a mnoho dalších lahůdek. Poprvé publiku nabídne i komentované prohlídky běžně nepřístupných kostelů patřících k perlám české barokní architektury. Více na www.zapoklady.cz

„V letošním Roce české hudby chceme ukázat domácí hudbu v kontextu historie i současnosti. Česká hudba je významným vývozním artiklem a zároveň o ni mají velký zájem mnozí zahraniční umělci,“ říká umělecká ředitelka festivalu Tereza Kramplová. Doporučené vstupné na koncerty je 150 korun. Stejně jako v předchozích letech pořadatelé věnují převážnou část výtěžku na pomoc kostelům, v nichž se koncerty konají.

Tereza Kramplová ředitelka festivalu Za poklady Broumovska v kostele sv Vojtěcha v klášteře Broumov_foto René Volfík

Rozjezd v rytmu big bandu

O energický rozjezd festivalu se 15. června postará koncert The Blues Brothers, který naplní sál Dřevník hudbou ze stejnojmenného amerického filmu. „Vynikající zpěváci ze Spojených Států, kteří vystupovali například před Barackem Obamou a jeho ženou Michelle, u nás už loni vytvořili báječnou atmosféru a publikum naprosto nadchli. Kostel v Božanově doslova praskal ve švech,“ popisuje ředitelka festivalu Tereza Kramplová. „Soubor jsme proto pozvali i letos, vystoupí ale s trochu jiným programem. Hudbu ze snímku The Blues Brothers a sólové zpěváky tentokrát doplní big band The Loop Jazz Orchestra, takže slibujeme parádní zábavu. Většina míst je k stání – chceme totiž, aby koncert měl uvolněnou taneční atmosféru,“ popisuje Kramplová.

Česká hudba, nejlepší vývozní artikl

Do kostela pozve posluchače festival poprvé 29. června. V broumovském klášterním kostele sv. Vojtěcha vystoupí Filharmonie Hradec Králové. Pod taktovkou polského dirigenta Jana Miłosze Zarzyckého tu zahraje díla Josefa Suka, W. A. Mozarta, Sylvie Bodorové a Antonína Dvořáka.

Manažer festivalu Tomáš Mrština s uměleckou ředitelkou Terezou Kramplovou v areálu broumovského kláštera_foto René Volfík.

Program nabízí rozmanité hudební zážitky v podání dalších zahraničních interpretů, kteří do svého programu také zařadili díla českých skladatelů. K těm patří například polské dechové kvinteto Cracow Golden Quintet, nebo klavírista Matthias Kirschnereit. Hudební zážitek slibují také finští umělci: flétnistka Päivi Väisänen a klavírista Jari Tyni. Ti sestavili koncert výlučně z děl ženských skladatelek.

Na koncertech se představí také renomovaní domácí soubory a umělci: Filharmonie Hradec Králové, Czech Accordion Trio, klavíristé Ivo Kahánek, Miroslav Sekera a Marek Kozák, sopranistka Simona Houda Šaturová nebo Jihočeská komorní filharmonie pod vedením Vojtěcha Spurného se sólohornistkou Zuzanou Rzounkovou. Netradiční show slibuje i koncert lektorů Letních hornových kurzů, na němž své umění předvede mimo jiné italský hornista Luca Benucci či Portugalec Ricardo Matosinhos.

Filharmonie Hradec Králové patří k pravidelným hostům festivalu a i tento rok zde vystoupí_ foto Sára Valášková

Světové premiéry poprvé na festivalu

„Festival již několik let podporuje domácí soudobou tvorbu. Spolupracujeme s významnými českými skladateli, jako jsou Tomáš Ille, Kryštof Marek či Jan Kučera. Ti všichni vytvořili během posledních let na objednávku festivalu inspirativní premiéry – díla úzce spjatá s Broumovskem, jeho geniem loci, krajinou, architekturou a kulturním dědictvím. Letos k nám zavítá významná česká skladatelka Sylvie Bodorová. Ta patří mezi nejhranější a nejvyhledávanější současné české autory v zahraničí. Spolupracuje s vynikajícími světovými sólisty, její díla se uvádějí po celém světě,“ říká Tereza Kramplová. „Průřez tvorbou Sylvie Bodorové se promítne do celého programu festivalu. Kromě orchestrálních děl tu zazní i komorní tvorba. Jedinečná bude premiéra jejího díla Halali v podání 80 lesních rohů,“ dodává ředitelka Kramplová.

Vystoupení The Jeremy Winston Chorale loni diváky nadchlo_ Svěží americká hudba bude na programu i letos_foto Sára Valášková

Letní hornové kurzy pro každého – největší v Evropě

Největší evropská akce svého druhu Letní hornové kurzy se letos v Broumově koná podesáté a nabídne posluchačům atraktivní skupinové koncerty. „Kurzy pro až stovku účastníků z celého světa zajišťují špičkoví čeští i zahraniční lektoři. Letos začínají 28. července a trvají do 3. srpna. Kromě koncertů nabízejí i přednášky, workshopy, výstavy lesních rohů několika výrobců, ale i lekce jógy,“ dodává Kramplová a pokračuje: „Zakladatelkou kurzů je sólová hornistka FOK Zuzana Rzounková. Ta letos přizvala skvělé kolegy ze zahraničí – Itala Lucu Benucciho, profesora na italské Fiesole Music School Foundation a uměleckého ředitele Italian Brass Week, a portugalského hornistu Ricarda Matosinhose. Ten působí na Academia de Música de Costa Cabral v Portu.“

Součástí festivalu bude i vystoupení účastníků Letních hornových kurzů_ Hráči na lesní roh se sem sjíždějí z celého světa_foto archiv festivalu

Kouzelný příběh Malého prince

V doprovodném programu se představí i magický, divadelně-hudební recitál Malý princ. „Herec Jan Cina obklopený zvukem smyčcového kvarteta a piana přizve posluchače do světa hudby Kryštofa Marka. Improvizačně propojí hudbu s mluveným slovem, a to nejen z nejznámějšího pohádkového příběhu Antoina de Saint-Exupéryho,“ říká Kramplová. „Nově chystáme také prohlídky vybraných kostelů. V některých kostelech program doplníme zhruba půlhodinovým výkladem, na který bude navazovat samotný koncert,“ doplňuje ředitelka festivalu.

Významná část z výtěžku festivalu Za poklady Broumovska jde na opravu tamějších kostelů_Na snímku koncert v kostele sv Markéty v Šonově_foto archiv festivalu

Pomoc s opravou barokních skvostů

Festival je i příležitostí k objevování krás broumovských památek. Podle Terezy Kramplové se díky němu daří v poslední době postupně přispívat na opravu kostelů. Počet míst pro pořádání koncertů se tak každoročně zvyšuje „Z kdysi regionální akce se stal festival Za poklady Broumovska uznávanou hudební akcí s mezinárodním obsazením a celorepublikovým dopadem. Oslovuje uznávané české hudební skladatele, na objednávku vznikají premiéry s tématikou Broumovska, podporujeme mladou generaci a spolupracujeme s prestižními mezinárodními soutěžemi. Pootevíráme také brány broumovského hudebního archivu a znovu oživujeme staletou tradici místní hudebnosti. V neposlední řadě poukazujeme na mnohdy neutěšený stav nyní již národní kulturní památky – skupiny broumovských barokních kostelů, která je nádherná a ve světovém kontextu unikátní. Za dobu svého působení jsme uspořádali kolem 220 koncertů s více než 1200 účinkujícími. Přišlo na ně přes 50 000 posluchačů. V příštích letech se zaměříme na méně navštěvovaná nebo běžně nepřístupná místa v regionu. A to i s přesahem za hranice do Polska,“ uzavírá Tereza Kramplová.

Část koncertů festivalu Za poklady Broumovska se odehrává i v plenéru_foto archiv festivalu

Festival se v roce 2024 koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, Státního fondu kultury ČR a města Broumov. Generálním partnerem je společnost RSJ. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Kasper, Wikov, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Z-Trade a Svíčky.cz. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pr rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích.

Letošní ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka.

Impozantní Klášter Broumov stojí zato alespoň jedenkrát v životě navštívit_Hudební festival Za poklady Broumovska je ideální příležitostí_foto René Volfík

Více na www.zapoklady.cz

Kdo je kdo?

Ředitelka festivalu Za poklady Broumovska Tereza Kramplová (44) se klasické hudbě věnuje celý život. Vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Osm let působila jako manažerka Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Nyní je uměleckou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska, a manažerkou Letních hornových kurzů, největší akce svého druhu v Evropě, kdy Broumovem zní desítky lesních rohů v podání hudebníků z celého světa. Právě tento nástroj má u nás podle Kramplové velkou tradici. Hudební vzdělání považuje za jednu z nejdůležitějších věcí, kterou mohou rodiče dát svým dětem. Rozvíjí podle ní kreativitu, myšlení, paměť i motoriku. „Navíc trávíte čas smysluplně: buď sami v případě klavíru, nebo ve společnosti příjemných lidí v případě komorní nebo orchestrální hry“, říká Kramplová. Ke klavíru má sama osobně hodně blízko. Mimo jiné proto, že její dědeček Milan Klíma vyráběl piana značky Klima. Celkem jich bylo přes tisícovku. Jeho pianiny je vybavená například konzervatoř v Reykjavíku. „Samozřejmě mám doma klavír naší rodinné značky a hrdě se vždy k rodinné tradici hlásím,“ dodává Kramplová.

Tereza Kramplová ředitelka festivalu Za poklady Broumovska_Ten se letos koná už podevatenácté_foto René Volfík

Program festivalu Za poklady Broumovska: 15.6. – 31.8.2024

Klášter Broumov a broumovská skupina barokních kostelů. Broumov, klášterní kostel sv. Vojtěcha/Božanov, kostel sv. Máří Magdalény/Šonov, kostel sv. Markéty/Vižňov, kostel sv. Anny /Martínkovice, kostel sv. Jiří a Martina/Otovice, kostel sv. Barbory/Police nad Metují, kostel Nanebevzetí Panny Marie/Bezděkov, kostel sv. Prokopa/Vižňov, kostel sv. Anny/ Vernéřovice, kostel sv. Michaela/ Ruprechtice, kostel sv. Jakuba většího a další místa regionu (open air klášterní Zahrada)

_Jedním z dějišť festivalu Za poklady Broumovska bude i letos kostel sv Markéty v Šonově_foto archiv festivalu.

15. 6. 2024 / 18.00 / Sál Dřevník

The Blues Brothers

Loňský bleskově vyprodaný koncert amerického gospelového sboru The Jeremy Winston chorale v božanovském kostele inspiroval festival k dalšímu pozvání vynikajících amerických umělců. Tentokrát se američtí zpěváci představí společně s The Loop Jazz Orchestra v projektu s hity ze stejnojmenného amerického hudebního filmu Johna Landise. Koncert slibuje mimořádnou dávku emocí, skvělé hudby a opět obrovský příval energie.

22. 6. 2024 / 18.00 / Broumov, kostel sv. Václava / Šonov kostel sv. Markéty

ZUŠ Broumov, vystoupení nejlepších studentů

Festival podporuje růst mladých nadějných umělců. Podporuje laureáty soutěží Broumovská klávesa, Pražské jaro, Concertino Praga a dalších. A nově i místní hudební mládež, která má díky festivalu možnost prezentovat svoje celoroční výsledky před publikem v neobvyklém prostředí.

29. 6. 2024 / 18.00 / Broumov, klášterní kostel sv. Vojtěcha

Filharmonie Hradec Králové

Dirigent Jan Miłosz Zarzycki (Polsko)

Josef Suk: Meditace na staročeský chorál Svatý Václave op. 35a

Sylvie Bodorová: Carmina lucemburgiana pro orchestr

Wolfgang Amadeus Mozart: Don Giovanni, předehra

Antonín Dvořák: Česká suita D dur op. 39 B 93

6. 7. 2024 / 18. 00 / Teplice nad Metují, kostel Panny Marie Pomocné

Czech Accordion Trio

Johann Sebastian Bach: Air

Wolfgang Amadeus Mozart: Requiem (části: Kyrie, Lacrimosa)

Antonín Dvořák: Slovanský tanec č. 8

Antonín Dvořák: Largo

Edvard Grieg: Peer Gynt (Ranní nálada, Ve sluji krále hor)

Léon Boëllmann: Gotická suita (Introdukce, Toccata)

Ástor Piazzolla: La Muerte del Angel, Oblivion , Libertango

Vladimir Zubitski: Hommage to Astor Piazzolla

Carlos Gardel: Por Una Cabeza

13. 7. 2024 / 18.00 / Otovice, kostel sv, Barbory

Cracow Quintet (Polsko)

Wojciech Kilar: Dechový kvintet

Josef Bohuslav Foerster: Dechový kvintet

Robert Muczynski: Movements pro dechový kvintet

Antonín Dvořák: Smyčcový kvartet „Americký“, úprava pro dechový kvintet

Spolupráce s polskými umělci nesmí na festivalu, který se koná téměř na hranicích s Polskem chybět. Mladý soubor Cracow Quintet reprezentuje i v názvu místo odkud pochází, a přiváží na Broumovsko nejen polskou hudbu, která je v Čechách stále poměrně neznámá, ale i díla českých autorů. Koncert se koná pod záštitou Velvyslanectví Polska.

20. 7. 2024 / 18.00 / Police nad Metují, kostel Nanebevzetí Panny Marie

Ivo Kahánek, klavír

Miroslav Sekera, klavír

Bedřich Smetana: Má vlast

Vyšehrad

Vltava

Šárka

Z českých luhů a hájů

Tábor

Blaník

Kompletní cyklus symfonických básní ve skladatelově virtuózní úpravě pro čtyřruční klavír provedené na dva klavíry

26. 7. 2024 / 18.00 / Klášterní zahrada, Broumov

Malý princ open air

Recitál Malý princ přináší posluchačům magický a nevšední zážitek.

Jan Cina, obklopen zvukem smyčcového kvarteta a piana, se na celý večer promění v Malého prince a zazpívá společně s Vendulou Příhodovou (v alteraci s Kateřinou Bohatovou) původní písně hudebního skladatele a textaře Kryštofa Marka. Umělci improvizačně propojí hudbu s mluveným slovem, a to nejen z nejznámějšího pohádkového příběhu Antoina de Saint-Exupéryho.

27. 7. 2024 / 18. 00 / kostel sv. Petra a Pavla, Broumov

Daniela Hřebíčková, varhany

Laureátka Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně 2022

Johann Sebastian Bach: Preludium a fuga a moll

Johann Sebastian Bach: Schmücke dich, o liebe Seele BWV 654

Wolfgang Amadeus Mozart: Adagio a fuga c moll K 546

Franz Schmidt: Preludium a fuga D dur (Halelujah)

Anton Heiller: Partita “Freu dich sehr, o meine Seele”

Sylvie Bodorová: Údolí pláče

Josef Blatný: 3 pastorální preludia

Petr Eben: Svatý Václave

31. 7. 2024 / 18.00 / kostel sv. Michaela Vernéřovice

Účastníci Letních hornových kurzů Broumov

Program dle repertoáru účastníků a premiéra kompozice rezidenční skladatelky Sylvie Bodorové „Halali“ pro skupinu lesních rohů (asi 80 účastníků)

Letní hornové kurzy se z původně doprovodného programu festivalu staly největší evropskou akcí podobného charakteru a plně se osamostatnily. Vysoká úroveň posluchačů dává festivalu možnost podporovat mladou nastupující generaci umělců a představuje hru na lesní roh v širším kontextu.

Premiéra Halali pro soubor lesních rohů rezidenční skladatelky festivalu Sylvie Bodorové poskytne příležitost pro účastníky Letních hornových kurzů koncertně představit výsledek týdenní společné práce. Kompozice je dedikována hudebnímu festivalu Za poklady Broumovska.

3. 8. 2024 / 18.00 Bezděkov, kostel sv. Prokopa

Luca Benucci (Itálie)

Ricardo Matosinhos (Portugalsko)

Zuzana Rzounková (Slovensko)

Jan Vobořil (Česká republika), lesní rohy

Jana Goliášová, klavír

Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert č. 2

Emil Hlobil: Sonáta pro lesní roh

Sylvie Bodorová: Premiérová kompozice na objednávku festivalu*

Ricardo Matosinhos: Three pieces

Antonio Vivaldi: Dvojkoncert pro lesní rohy

Tradiční pevná součást festivalu, koncert lektorů Letních hornových kurzů, patří mezi divácky velmi úspěšné programy. Za dobu devíti let, po kterou existují Letní hornové kurzy, představuje i festival Za poklady Broumovska systematicky literaturu pro lesní roh v širším kontextu a přiváží na Broumovsko špičky hornového světa (Kerry Turner USA, Esa Tapani Finasko, Ricardo Matosinhos Portugalsko, Saar Berger Izrael/ Švýcarsko, Dariusz Mikulski Polsko, Raimund Zell Rakousko, Jorg Bruckner Německo, Szabolcs Zempléni Maďarsko). Iniciátorkou celého projektu Letních hornových kurzů je Zuzana Rzounková, sólohornistka FOK, kterou doplní sólohornista České filharmonie Jan Vobořil, italský hornista Luca Benucci, sólohornista v Maggio Musicale Fiorentino a Portugalec Riccardo Matosinhos, který představí i svou autorskou tvorbu.

10. 8. 2024 / 18.00 / Martínkovice, kostel sv. Jiří a Martina

Päivi Väisänen, flétna (Finsko)

Jari Tyni, klavír (Finsko)

Lili Boulanger: Nocturne

Amanda Fox: Infinity

Cécile Chaminade: Serenade aux Etoiles

Cécile Chaminade: Nocturne (piano solo)

Sylvie Bodorová: Canzonetta Snow and Stars

Mel Bonis: Piece

Mel Bonis: Scherzo

Miriam Hyde: Nocturne

Miriam Hyde: Dancing Shadows

Kaija Saariaho: Laconisme de L’aile

Sebevědomě koncipovaný program sestavený výlučně z ženských autorek není výzvou k feminismu, ale prezentací čistě ženského pohledu na vybraná hudební témata. Křehkost, hravost a inspirace může být spojujícím mottem. Finští umělci z města Kuopio navíc zažijí festivalový debut a naváží na několik koncertů ve Finsku se stejným programem.

17. 8. 2024 / 18.00 / Božanov, kostel sv. Markéty

Simona Šaturová, soprán

Marek Kozák, klavír

Sopranistka Simona Houda-Šaturová a klavírní virtuos Marek Kozák spolu začali spolupracovat v roce 2022. Představí výběr z písňové tvorby Wolfganga Amadea Mozarta, Franze Schuberta. Richarda Strausse a Sylvie Bodorové (duchovní Tři žalmy) doplněné sólovými skladbami pro klavír.

24. 8. 2024 / 18.00 / Ruprechtice, kostel sv. Jakuba většího

Matthias Kirschnereit, klavír (Německo)

Vybraný laureát soutěže Broumovská klávesa 2024

Richard Wagner: Klavírní sonáta

Sylvie Bodorová: 2. sonet pro sólový klavír

Další repertoár podle programu mladých pianistů

Rezidenční umělec přizve ke spolupráci laureáta Mezinárodní soutěže Broumovská klávesa 2024 a potvrdí tak dlouhodobé směřování festivalu k podpoře mladé generace. Netradiční a téměř nehraná klavírní literatura jako klavírní sonáta Richarda Wagnera, nebo 2. sonet Sylvie Bodorové tak zazní v excelentním podání v jenom z nejkrásnějších kostelů broumovské skupiny.

31. 8. 2024 / 18.00 / kostel sv. Vojtěcha Klášter Broumov

Závěrečný koncert

Jihočeská komorní filharmonie

Vojtěch Spurný, dirigent

Zuzana Rzounková, lesní roh

Kryštof Marek: Vzpomínky – koncert pro lesní roh a orchestr (2023)

Tomáš Ille / Smetana / Bruckner: Pasticcio

Antonín Dvořák: Serenáda pro smyčce op. 22

Zakončení festivalu s tématem česká hudba dokonale vystihne závěrečný koncert festivalu v podání jihočeské filharmonie České Budějovice. Připomeneme si i fakt, že v předchozím roce probíhalo klání mezi dvěma městy – Broumovem a Českými Budějovicemi o titul Evropské hlavní město kultury. Soutěž vyhrály České Budějovice a festival angažoval právě Jihočeskou filharmonii jako gesto úcty a oslavy vítězství. Zazní soudobá hudba bývalých rezidentů festivalu i dílo snad ve světě nejznámějšího českého hudebního skladatele Antonína Dvořáka.

Zdroj: Za poklady Broumovska

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama