Spojte svou krásu s péčí o planetu a podporou místních

Stále více lidí vnímá nutnost zaobírání se tématem lidského působení na planetu. Jelikož si uvědomujeme, že máme jen jednu a měla by zůstat i nadále dobrým místem pro žití, vyvstávají otázky, jak toho docílit. Cestou udržitelnosti se přitom může vydat každý z nás. I malý krok se počítá, třeba když dáte přednost lokálním produktům před dováženými z daleka nebo věnujete pozornost tomu, kde nakupujete.

Mnozí si myslí, že udržitelný produkt je ten, pro jehož výrobu bylo využito přírodních zdrojů a je zabalen do recyklovatelného obalu. Ovšem tak jednoduché to není, vždy jde o celý proces výroby a distribuce. Dnes a denně například používáme kosmetické produkty a častokrát zvolíme v duchu udržitelnosti ty přírodní. Ale víte, jakým způsobem byly získány suroviny pro výrobu či jaké množství vody se využilo? Dále je třeba hledět na uhlíkovou stopu nebo férové pracovní podmínky. Kritérií pro hodnocení udržitelnosti je opravdu mnoho a málokdo má v dnešní době čas studovat jednotlivé dostupné značky, byť zvolí lokální. Dobrou zprávou je, že to dělat nemusíte. Každý, komu záleží na ekologii a životním prostředí, může nakupovat v udržitelných e-shopech, jejichž hodnoty již byly prověřeny. Projekt nákupního rádce Heureka takové sdružuje na www.udrzitelnyeshop.cz. Takovéto e-shopy znají do detailu své dodavatele, dbají o blaho svých zaměstnanců, jejich řízení je transparentní, angažují se v podpoře komunity a v neposlední řadě mají svědomitý přístup k zákazníkům.

Zmíněné udržitelné kosmetické přípravky mají řadu předností a v letních měsících asi nejvíce oceníte především deodoranty, opalovací krémy či repelenty. Mnozí vás možná budou odrazovat od přírodních produktů, protože ano, mají své limity, jejich výhody jim ale upřít nelze. Navíc si lze vybrat z poměrně velké nabídky lokálních značek, které u všech svých produktů kladou velký důraz na použití ekologicky šetrných ingrediencí či fair trade surovin. Produkty zpravidla bývají baleny do recyklovatelného či biologicky odbouratelného obalu a často jsou znovu plnitelné.

Vůně přírody, ne potu

Přírodní deodoranty uživatele často odradí tím, že nejsou účinné proti potu. Ten je samozřejmě v některých situacích nežádoucí, ale zároveň je potřeba si uvědomit, že pocení představuje přirozený proces samoregulace těla. Zabránit pocení tedy není zrovna prospěšné, co ale můžeme, a to umí i přírodní deodoranty, je zabránit pachu. Přírodní deodoranty a antiperspiranty neobsahují žádné škodlivé látky typu parabeny, alkohol, umělé parfemace či soli hliníku, které tělu při dlouhodobém

používání nedělají dobře. Naopak, jejich složení staví na rostlinných výtažcích, esenciálních olejích, máslech pečujících o pokožku a soli se v nich vyskytují jen minerální. Můžete tak vonět jako růže nebo třeba po citrusech a vaše pokožka bude maximálně spokojená, žádné podráždění či vysušení. Pokud nevíte, který deodorant si vybrat, můžete využít nákupního rádce Heureka, kde si vše pohodlně vyfiltrujete dle potřeby. Ať již produkty dle typu nebo jednotlivé udržitelné e-shopy. Tip: oblíbeným čistě přírodním deodorantem je například deostick od PURITY VISION® z antibakteriální minerální soli.

Bezpečné opalování

O nutnosti chránit se při pobytu na slunci ví každý, možností je však více a rozhodně by neměla být podceňována ani péče o pokožku po opalování. Běžné opalovací přípravky obsahují nejrůznější chemikálie či uměle vytvořené UV filtry, které mohou vyvolat i sluneční alergii. Oproti tomu přípravky přírodní o pokožku pečují a obávat se jejich užití nemusejí ani lidé s citlivou pokožkou, alergici či děti. Přírodní opalovací přípravky pracují na bázi mechanické obrany pomocí minerální filtrů. Získáte tak účinnou ochranu před slunečními paprsky a zároveň dobrý pocit, že jste přispěli ke zlepšení životního prostředí, což má samozřejmě vliv i na stav ozonové vrstvy. Po slunění použijte přípravky po opalování pro zklidnění pokožky, které zároveň fixují opálení.

Cestujeme nalehko

Léto je obdobím dovolených a různých výletů. Ať už ale cestujeme někam blízko nebo do vzdálenějších destinací, úspora místa v zavazadle je vždy vítána. Jednu z možností představují produkty v mini provedení, které nabízí například česká značka LOBEY v šikovném balíčku a samozřejmě s čistě přírodním složení. Ještě o trochu šikovnější může být pro někoho prášková kosmetika, kde jeden sáček nahradí až dvě lahvičky klasického kosmetického přípravku. Přitom sáček hodíte i do příručního zavazadla, jeho hmotnost je minimální, šetří CO2 a když neodhadnete množství potřebné na dovolenou, bez obav si zbytek schováte na příště, protože práškové provedení vám vydrží celou věčnost. A kdo by měl pocit, že tohle přece nemůže fungovat, tak opak je pravdou. Veškeré produkty jsou zcela funkční obdobně jako ty tradiční. Tip: Práškovou kosmetiku má ve své nabídce třeba český udržitelný e-shop s příběhem Econea.

Nedejte hmyzu šanci

Každý to zná, užíváte si krásného letního večera a najednou na vás začnou pořádat nálety „hmyzáci“ všeho druhu. Možností obrany máte několik, buď se budete neustále opleskávat, v nejbližší drogerii koupíte repelent nebo vyzkoušíte osvědčené babské rady, které mohou, ale také nemusí úplně zabrat. Úplně nejlepší variantou je však repelent přírodní, který nedráždí pokožku, je účinný i bez obsahu škodlivých složek a vy si nemusíte hrát doma na malého chemika. Výběr je velký, ale nákupní rádce Heureka ví, který repelent vás s maximální spolehlivostí ochrání v létě u rybníka, na podzim v lese, zkrátka kdykoliv potřebujete zbavit hmyzu.

Možná se vám zdá, že koupit si deodorant, krém či cokoliv jiného od lokální značky je dražší, ale ve výsledku se to mnohem více vyplatí. Kosmetické giganty sice mohou nabídnout výhodnější cenu, ale nikdy nezískáte takovou přidanou hodnotu. Nákup místních produktů a prostřednictvím udržitelných e-shopů má mnoho výhod pro spotřebitele, celou společnost i životní prostředí, a to už stojí za zamyšlení.

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama