Velké útěky s Morganem Freemanem

Proslulé útěky z vězení se často mění v lidové legendy, protože o tom, jak se odehrály ve skutečnosti, se většinou nemluví. Nový vzrušující dokumentární seriál se ohlíží za nejslavnějšími z nich a přitom nevynechává ani nejmenší detaily. Útěk z věznice Alcatraz se znovu odehraje přímo před vašima očima díky dramatickým rekonstrukcím, dynamickému ději a špičkovým vizuálním efektům. Každá epizoda rozebírá krok za krokem pečlivý plán prchajících trestanců, jejich únikovou cestu, ale i napjaté pronásledování, které nevyhnutelně a okamžitě následovalo. Pořadem provází Oscarem oceněný herec Morgan Freeman, který zazářil v legendárním filmu Vykoupení z věznice Shawshank. Vyrazte na dobrodružnou podívanou na Prima ZOOM.

Pojďte utéct z vězení na Prima ZOOM a pomůže vám Freeman:

Od 2. 7. ve 22.00 Velké útěky s Morganem Freemanem

Velké útěky s Morganem Freemanem (8 dílů – úterý od 22.00, reprízy pátky v 15.55)

2. 7. – Acaltraz

V prvním dílu zamíříme do sanfranciského zálivu do vězení Alcatraz. Otevřen byl roku 1934 a měl tehdy nejmodernější vybavení včetně detektoru kovů. Cely byly na několika úrovních, nechyběly ani strážní věže. A i kdyby vězeň vše překonal, čekala ho ledová voda zálivu. V Alcatrazu byla skutečná elita – ti nejhorší zločinci. Na začátku 60. let se tu sešla čtveřice „podvodníků“ – Allen West, zloděj aut. Ten dostal práci údržbáře a s ní i myšlenku, jak odtud pláchnout. Frank Morris – tichý, chytrý a také velmi úspěšný uprchlík z různých zařízení. A dále bratři John a Clarence Anglinovi – mírumilovní a vynalézaví bankovní lupiči. Prvním úkolem bylo dostat se k sobě do sousedních cel. To se časem díky dobrému chování podařilo.

Nyní mohli plánovat, jak se dostat ven. Podívejte se, jak se jim to povedlo. Jeden den v 7 hodin ráno došlo k počítání vězňů, a tedy i zjištění, že skupinka chybí. Rozpoutala se největší pátrací akce…

9. 7. – North Country Breakout

Dannemory – Clintonovo nápravného zařízení na severu New Yorku je obehnáno devítimetrovou zdí, postavenou přímo na skalním podlaží. O útěk se pokusil dvojnásobný vrah Richard Matt, odsouzený na 25 let. V Dannemoře byl 7 let. V útěku měl praxi, už pláchl z jednoho okresního vězení. Komplicem se mu stal David Sweat, který se podílel na vraždě šerifa. Seděl většinu svého dospělého života. Seznámili se překvapivě při malování a v lednu 2015 začalo jejich pětiměsíční plánování útěku. Povedlo se?

16. 7. – El Chapo

Další bude věznice Puente Grande nedaleko Guadalajary v Mexiku. Tam skončil narkobaron Joaquin Guzman neboli El Chapo – vůdce kartelu Sinaloa. Díky drogám byl miliardářem, a tak uplatil, koho mohl, včetně zástupce šéfa bezpečnosti Damaso Lopeze. Měl nekonečný přístup k alkoholu, ženám, telefonu, z vězení tak v pohodlí dál řídil svůj kartel. Dal zbudovat podzemní tunel pod hranicemi do USA. V roce 2001 se změnily zákony a hrozilo, že bude vydán do USA. To nemohl dopustit, a tak se začal zabývat útěkem. Uplatil další dozorce, mezi nimi také tichého zaměstnance Chita. 19. ledna 2001 ho tento muž nabral do koše pro špinavé prádlo a provezl ho ven. Tam čekal vůz, v jehož kufru opustil věznici. Podplacenou měl i policii, až ta federální se vydala po jeho stopách. On pokračoval vrtulníkem a pak zase vozem do Mexiko City. Tam byl obklíčen policií, přičemž netušil, kdo z nich je uplacen. Řidič ho ujistil, policie udělala ve skutečnosti blok, aby k němu nikdo nemohl. El Chapo zůstal na svobodě 10 let, přičemž jeho obchod vzkvétal a on dál a dál bohatl. V roce 2014 se tlak na jeho dopadení zvýšil, skrze IT experta se podařilo nabourat do jeho zašifrované telefonní sítě. Lokalizovali čtvrť, kde se nachází, našli dům a přišli ho zadržet. El Chapo nezaváhal a zmizel v tunelu pod falešnou vanou. Pláchl on, milenka, sekretářka a kuchař. Už 5 dní po útěku byl vypátrán a dopaden v přímořském letovisku Mazatlán, tentokrát zamířil do federální věznice Altiplano. Z té nebylo úniku, byla tou nejstřeženější a sami vězni tam měli drsné podmínky – 23 hodin na cele, sledovací zařízení na kotníku, sledováni kamerami atd. El Chapo směl mluvit jen s právníkem a třetí manželkou, ale to stačilo k dalšímu plánu na útěk.

23. 7. – Jak překonat zeď

Věznice Western Pen v Pittsburghu byla roku 1996 přeplněná a zanedbaná. Pro svou devítimetrovou stěnu s hlubokými základy dostala přezdívku Zeď. Trest 10–24 let za vykrádání sejfů si tu odpykával Nuno Pontes, jeho spoluvězněm byl Greg Quiring. Nuno se rozhodl utéct – cely, brány a zeď bral jako hlavolam a pátral po jeho vyřešení. Také měl obavy o svůj život, protože tu bylo opravdu nebezpečno. Z věznice se rozhodl prokopat tunelem. Jak se mu kopání povedlo?

30. 7. – Útěk z Hitlerova sevření

V pátém dílu míříme do nacistického zajateckého tábora Stalag Luft III, kam byli posíláni spojenečtí letci, kteří se pokusili utéct z jiných zajateckých táborů. Místo bylo zabezpečené tak, že se zdálo být nemožné odsud pláchnout – sypká půda, seismografické mikrofony, 2 ostnaté ploty, strážní věže, nástražný drát atd. 33letý velitel britského letectva Roger Bushell byl však odhodlán se odtud dostat za každou cenu. Na jedné z prvních misí byl sestřelen, několikrát ale pláchl, dokonce úspěšně. Dostal se do Československa, když byl zabit Heydrich, ale udali ho, že se skrývá u jedné rodiny. Byl dopaden a znovu zajat, tato rodina pak povražděna. V Stalag Luft III se stal vůdcem výboru pro útěk. Bushell chtěl osvobodit přes 200 mužů, dalších 600 to muselo umožnit. Doufal, že kvůli pátrání pak budou staženi vojáci z fronty, a tak nacisté oslabí. Užijte si fascinující historický útěk.

7. 8. – Útěk z věznice Maze

Další na řadě bude královská věznice Maze v Severním Irsku, která byla považována za nejbezpečnější v Evropě. Uvnitř rozhodně bezpečí nepanovalo – dozorci bili vězně a ti, co se dostali na svobodu, se jim pak mstili, i vraždami. Mnozí z vězňů byli členy IRA a smýšleli o zemi jinak než protestantští dozorci. Panovala tu napjatá atmosféra a věznice měla mnohoúrovňové zabezpečení. Gerry Kelly tu byl na doživotí za bombový útok, Brendan McFarlane taktéž. Spojili se s dalšími vězni skupiny IRA a pustili se do plánu útěku. Tábor IRA měl výbor pro útěk, cílem bylo dostat ven desítky vězňů a zahanbit tak britskou vládu.

14. 8. – Útěk z věznice Elmira

Ve věznici Elmira v New Yorku jsou ta největší individua ve státě. Navenek působí budova skoro jako zámek, ale opak je pravdou – drsné podmínky, nejvyšší ostraha, časté potyčky. Proti útěku mimo jiné 7 strážních věží, ploty, alarmy, čtyřpatrová ubytovací budova. V roce 2003 si odpykal už 15 let ze svého trestu Timothy Vail, zákeřný násilník a vrah. Čekalo ho dalších 34 let – doživotí. Všiml si, že nad blokem F končí ventilační systém, a kdyby se dostal na půdu a poté střechu věznice, možná by dokázal utéct. Komplicem se mu stal Timothy Morgan, který tu byl na 25 let – doživotí za vraždu. Seznámili se na odvykacím programu pro narkomany a nyní zažádali o společnou celu, protože Morgan byl na rozdíl od Vaila nahoře ve 4. patře. Vail s plánem souhlasil, ale nejprve se museli nějak dostat z cely.

21. 8. – James Earl Grey: Mistr útěků

Naposled zamíříme do nápravného zařízení Brushy Mountain v Petros v Tennessee. Věznice z roku 1896 má přezdívku konečná a je skutečným peklem. Jsou tu ti nejhorší vězni – vrazi, pedofilové atd. Na dvoře věznice nikdy není bezpečno. Na doživotí tu byl i James Earl Grey, který se přiznal k vraždě Martina Luthera Kinga 4. dubna 1968. V nedávné minulosti už z jiného vězení pláchl, dostal se ven v pekařském voze, zakrytý chlebem. Unikal 50 týdnů, po vraždě Kinga pak utíkal 9 týdnů. Dopaden byl v Londýně 8. června 1968. Byl bedlivě střežen, protože bylo jasné, že pokud dostane příležitost, pláchne. Jak dopadne poslední únik mistra útěků?

Zdroj: TV Prima

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama