Milovníci hudby ENNIO MORRICONE už vědí, kde budou trávit svátek svatého Martina
Již 11. listopadu 2026 se v O2 universu opět uskuteční výjimečný koncert ENNIO MORRICONE ORIGINAL CELEBRATION CONCERT, který vzdá hold hudebnímu odkazu jednoho z nejvýznamnějších skladatelů filmové historie – Enniu Morriconemu. Jeden večer, jedno pódium a slavní světoví hudebníci, kteří roky stáli po boku samotného Maestra Morriconeho. Legendární hudba ožije v Praze v jedinečném koncertním provedení symfonického orchestru a velkého pěveckého sboru doplněného o strhující velkoplošné projekce. Morricone diriguje MorriconehoHudebním večerem provede syn slavného skladatele, dirigent a skladatel Andrea Morricone. On sám napsal mnoho filmových skladeb a aktivně se podílí na šíření hudebního dědictví svého otce. Pod jeho taktovkou zazní ikonické skladby, které se staly nedílnou součástí světové kinematografie. Na pódiu vystoupí The City of Prague Philharmonic Orchestra, velký pěvecký sbor i špičkoví světoví sólisté. Atmosféru koncertu navíc umocní velkolepé projekce na obřích LED obrazovkách. Filmové melodie, které zná celý světBěhem večera zazní hudba z filmových legend, jako jsou Tenkrát na Západě, Hodný, zlý a ošklivý, Pro hrst dolarů, Misie, Bio Ráj, Nedotknutelní, 48 hodin v Paříži, Neúplatní či Profesionál a řada dalších. Melodie, které zkomponoval Ennio Morricone, dokázaly filmovým příběhům vtisknout mimořádnou hloubku i silný emocionální náboj. Světoví hudebníci, kteří stáli po boku samotného MaestraAtmosféru večera podtrhne účast špičkových zahraničních hudebníků, kteří v minulosti úzce spolupracovali se slavným skladatelem. Jejich přítomnost dodá koncertu nejen mimořádnou interpretační kvalitu, ale také autentické propojení s původními koncerty legendárního autora. Výraznou osobností mezi nimi je především italský kytarista Rocco Zifarelli, dlouholetý Morriconeho spolupracovník, který s ním více než 20 let vystupoval na desítkách koncertů po celém světě. Jeho kytarová hra se stala charakteristickým prvkem živých provedení Morriconeho skladeb a dodnes patří k nejvýraznějším interpretům Maestrova hudebního odkazu. Po jeho boku se dále představí italská sopranistka Vittoriana De Amicis, která pravidelně účinkovala na Morriconeho koncertních turné a sbormistr Stefano Cucci, jenž s Maestrem spolupracoval na řadě orchestrálních projektů. Právě hlas skvělé sopranistky Vittoriany De Amicis oslnil pražské publikum již při loňském koncertu. Na pódiu s ní vystoupí i klavírista Antonello Maio, baskytarista Giovanni Civitenga a bubeník Massimo D’Agostino. Tito hudebníci se opakovaně podíleli na koncertních i studiových projektech spojených s hudbou Ennia Morriconeho. Diváky čeká jedinečný hudebně filmový večer v podání těch nejlepších hudebníků a v doprovodu velkolepých projekcí. Takže na sv. Martina 11. listopadu 2026 v O2 universu v Praze si nenechte ujít hudební show ENNIO MORRICONE ORIGINAL CELEBRATION CONCERT pod taktovkou Andrey Morriconeho. Vstupenky jsou k zakoupení v síti Ticketportal a Ticketmaster.
Komedie Rozlučky se svobodou vstupuje do hlavní fáze natáčení. Filmaři míří na Moravu

Po úvodní fázi míří štáb a herci lehce lechtivé komedie Rozlučky se svobodou do jihomoravských Pasohlávek, kde vznikne největší část filmu. Snímek inspirovaný skutečnými událostmi rozehrává příběh dvou rozluček, které se omylem protnou během jediné noci a změní životy všech zúčastněných. Za jeho vznikem stojí osvědčený tvůrčí tým podepsaný pod divácky úspěšnými tituly Princezny zakleté v čase, Zrození alchymistky, Máma a Táta jsou Boží, Thanskilling Day, Zatmění nebo Zlatovláska. Do kin by měl vstoupit v létě příštího roku. Jedna noc. Dvě rozlučky Rozlučky se svobodou sledují Petra, reklamního režiséra těsně před svatbou, a Lucku, párovou terapeutku, která už na lásku rezignovala. Kvůli chybě v rezervaci se jedna pánská a jedna dámská rozlučka se svobodou ocitnou na stejném místě. Co začíná jako trapný omyl, rychle přeroste v noc plnou absurdních situací, nečekaných intimností, střetů, neřízeného chaosu i nesnesitelných kocovin. Z původní katastrofy se stává divoký sled událostí, během kterého se mohou zhroutit vztahy, padnout všechny zábrany a převrátit životy všech zúčastněných vzhůru nohama. Rozlučky se svobodou jsou moderní, nekorektní a lechtivou komedií s divokou energií, která kombinuje humor, vztahové střety i momenty, kdy věci přestanou být pod kontrolou. Film inspirovaný prohýřenými nocemi i příběhy, které psal sám život „Mám pocit, že dneska všichni trochu tápeme v tom, co od vztahů vlastně chceme. Zajímalo mě proto, co se stane, když se během jedné noci potkají lidé, kteří by se za normálních okolností nikdy nepotkali – jak rychle dokážou spadnout masky a jak málo někdy stačí k tomu, aby se člověku změnil pohled na vlastní život. Rozlučky se svobodou to ukazují bez moralizování, skrze situace, které jsou někdy absurdní, jindy velmi intimní, ale vždycky lidské. A hlavně je celý příběh inspirovaný jednou skutečnou šílenou rozlučkou, která se odehrála roku 2016,“ popisuje vznik komedie režisér, producent a scenárista Petr Kubík. Od Pasohlávek po Prahu. Filmaři vyrážejí do hlavní části natáčení Natáčení probíhá v atraktivních lokacích napříč celou republikou, od pražských Vinohrad přes Brno až po Kemp Merkur Pasohlávky a Aqualand Moravia. Klíčové interiérové scény vzniknout během června ve Studiu D1 v Modleticích. Režie se ujal Petr Kubík, scénář napsali JC Kovář, Petr Kubík a Lukáš Daniel Pařík, film spolu produkují Petr Kubík a JC Kovář, za kamerou stojí Pavel Kopp a za hudbu je zodpovědný Lukáš Daniel Pařík. V hlavních rolích se představí Patricie Solaříková, Adam Mišík, Patrik Děrgel, Ján Jackuliak, Ivan Lupták, Sára Korbelová, Elizabeth Kubík, Václav Šanda, Evelyn Kramerová, Nicole Šáchová, Ladislav Bédi a další. Distributor: Bontonfilm Hlavní partneři: Aqualand Moravia, Kemp Merkur a obec Pasohlávky Partneři: RegioJet, DM Drogerie, Vinařský fond, Plzeňský Prazdroj, Goldfingers Prague, GT SPORTS Zdroj: Bontonfilm
Anifilm 2026 a Magnesia vyhlásily výsledky soutěže minutových vertikálních filmů

Ve čtvrtek 7. května proběhlo na Anifilmu slavnostní vyhlášení vítězů soutěže minutových animovaných vertikálních filmů na téma „Každý má lví podíl na tom, co dělá“. Soutěž pro širokou veřejnost byla vyhlášena ve spolupráci Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm a Magnesia. Do užšího výběru postoupilo 14 snímků. Vítězem soutěže se stala Rebeka Vakrčková se snímkem The Thirst Quest a získala hlavní odměnu ve výši 20 000 Kč. Na druhém místě uspěla Cesta od Jana Tamchyny, který tak získal 15 000 Kč. Třetí místo a odměnu 10 000 Kč získala Hana Saito za film Nepořádný ufoun. Porota složená ze zástupců Anifilm a Magnesie udělila také dvě čestná uznání, které získal Jakub Kouřil s filmem Lví podíl a Jaromír Plachý se snímkem Objev vnitřní sílu. “Magnesia dlouhodobě podporuje český film i kulturu obecně, mimo jiné také prostřednictvím partnerství s cenami Český lev. Podporu Anifilmu vnímáme jako další smysluplný projekt, který dává prostor kreativitě, originálním nápadům a novým talentům. Přihlášené filmy nás potěšily velkou dávkou originality, energie i osobitým zpracováním letošního tématu,” říká Karolína Šimonová, Senior brand manažerka Magnesie. Zroj: Anifilm
Nespoutané Bardotky představují trailer Havlová Veškrnová, Holubová a Pořízková v komedii, kterou si žádná žena nesmí nechat ujít

Připravte se na film, o kterém se letos v létě bude mluvit. Bardotky přicházejí jako nespoutaná, upřímná a odzbrojující komedie o ženském přátelství, svobodě a odvaze žít podle sebe. Film pro ženy a o ženách konečně ukazuje to, co si mnohé myslí — ale málokdy to řeknou nahlas. Za snímkem stojí jak jinak než silné ženské duo: režisérka a scenáristka Hana Hendrychová a producentka a scenáristka Pavla Krečmerová. Před kamerou pak trio, které samo o sobě budí pozornost: Dagmar Havlová Veškrnová, Eva Holubová a Pavlína Pořízková, která se vůbec poprvé představí v českém filmu. Do kin Bardotky vstoupí 23. července 2026. Nyní představují trailer: Film, který je oslavou ženství Vrásky? V pořádku. Život bez partnera? Taky v pořádku. Chtít od života víc? Naprosto zásadní! Bardotky jsou letní jízda plná energie, humoru a ženské solidarity a přátelství. Film, ve kterém se najde každá žena — bez ohledu na věk. Protože některé věci prostě nestárnou: touha po radosti, blízkosti a svobodě být sama sebou. Režisérka a scenáristka Hana Hendrychová říká: „Bardotky jsou pro mě oslava ženství — ženský film pro ženy natočený a napsaný ženami. A pevně věřím, že v příběhu jedné ze tří našich hrdinek se najde každá z nás. Ukazují totiž zároveň, že je v pořádku mít vrásky, být bez muže nebo chtít od života víc. Zkrátka jde o film, který řekne: taková, jaká jsi, jsi skvělá! A já věřím, že kus Bardotky je v každé z nás. Je v tom rebelie, svoboda, touha naplnit své sny.“ Producentka a scenáristka Pavla Krečmerová dodává: „Já si moc přeji, aby ženy šly do kina spolu, třeba s kamarádkou, mámou, dcerou, nebo babičkou, a ještě cestou domů volaly další kamarádce, že tohle musí vidět. Aby to bylo takové až ženské spiknutí,” směje se. Přátelství, které nekončí titulky Herečka a bývalá první dáma Dagmar Havlová Veškrnová říká: „Jde o komedii, kde se vlastně bavíme věcmi, které úplně zábavné nejsou, ale my jsme přesvědčeny, že se musí brát s úsměvem a já bych si moc přála, aby si divačky odnesly ten pocit, že nikdy není pozdě. Na kamarádky. Na pravdu. Na sebe. Na život. A aby vyšly z kina a zavolaly někomu, komu dlouho nevolaly, a povídaly si a smály se a cítily se tak jako už třeba dlouho ne.… “ Na to, co mají postavy společného s třemi výraznými hereckými osobnostmi, odpovídá Eva Holubová: „Snad, že jsme věčně mladé v přístupu k životu.” A dodává: „Bardotky jsou pocta přátelství, svobodě a odvaze. Val, kterou hraje Pavlína Pořízková, přináší svobodu, Iva a Meda, které hrajeme já a Dagmar, ji radostně přebírají“. Dagmar Havlová Veškrnová uzavírá povídání tím, co jí Bardotky daly: „To, co se odehrávalo mezi námi mimo plac… ta soudržnost, pochopení a přátelství, které vzniklo úplně spontánně — na to se nezapomíná.“ Pavlína Pořízková: film o nás a o naději Pavlína Pořízková v Bardotkách ztvárňuje Valerii, Češku vracející se z New Yorku, která do života svých přítelkyň přinese nový vítr. „Je prima, že existuje film, co je o nás trošku starších holkách. A že je nás hodně ve světě, co máme v sobě spoustu života a moudrosti, kterou jsme před třiceti lety ještě neměly!“ (smích) „Ženy byly vždy silné a je dobré, že teď se to dozvídá svět taky. My, hlavně trošku starší ženy, tak jsme dlouho byly považovány za někoho, kdo má sedět v koutě a být babička, o koho se nikdo nezajímá… A my říkáme – takhle to není, a pokud si někdo myslí, že jsem moc stará na to, abych byla ženou, tak se mýlí.“ A jedním dechem dodává: „Každý den musíš využít naplno, nic netrvá věčně. V tom filmu je velká naděje. Každý den se můžeš naučit něco nového, něco nového vidět, ochutnat nové jídlo nebo se třeba zamilovat… Každý den je malý dárek.” V dalších rolích Bardotky představí Hynka Čermáka, Evu Podzimkovou, Pavla Kříže, Lukáše Příkazkého, Evu Leinweberovou, Otakara Brouska ml., Matěje Paprčiaka, Stanislavu Jachnickou a další. Snímek vstoupí do kin 23. července 2026 v distribuci společnosti Bontonfilm. Producentem snímku je Filmies a koproducentem společnost innogy. Generálním partnerem je Marlenka, hlavními partnery jsou Ahmad Tea, Oneplay Film, Domo, partnery filmu společnosti Vest, Vermont, Lesaffre, ČPP, Orea. Hlavním mediálním partnerem filmu je Rádio Impuls, mediálními partnery jsou Blesk pro ženy, Moje psychologie a TV magazín. Zdroj: Bardotky
Petr Kolář a Olympic pozvali ke křtu videoklipu „Co je vůbec v nás“ Báru Basikovou a Martu Jandovou

Pražská restaurace na Střeleckém ostrově zažila oslavu, na kterou budou její aktéři a hosté ještě dlouho vzpomínat. Petr Kolář s Petrem Jandou a skupinou Olympic zde totiž pokřtili klip k singlu Co je vůbec v nás, v němž si ústřední roli zahrál Martin Dejdar. Na samotný křest však přijít nemohl, a tak zpěvačky Marta Jandová a Bára Basiková slavnostní chvíli korunovaly svou přítomností samy. Aby toho ale nebylo málo, Umělecká agentura RichART, která Petra Koláře zastupuje, v rámci společenské akce oslavila 35 let existence a došlo i na prozrazení termínu a místa koncertu Petra Koláře k jeho 60. narozeninám. „S Petrem Jandou a celým Olympikem jsme podobně rockově naladěni, takže jsem moc rád za tohle skvělé muzikantské spojení. Nahrávání bylo naprostá pohoda, radost a zábava. Posuďte sami, jak se nám výsledek podařil. Děkuju všem, kteří na písni makali, ať už ve studiu Propast nebo u JaryhoTauberave Farma Records. Za skvělý klip patří velké díky Jakubu Machuldovi, Tereze Adams a Justian Production“, uvádí k nové písni a klipu Petr Kolář. Petr Janda zase prozradil, jak vlastně k nahrání skladby a klipu došlo: „V loňském roce jsme rozhodli, že uděláme vánoční koncert. Potřebovali jsme samozřejmě nějaké hosty. Jako jeden z prvních mě napadl Péťa Kolář. Je to můj kamarád, máme společný zájmy, navíc je to výborný zpěvák. A napadla mě písnička, která je opravdu hodna velkého hlasu. Tahle písnička v roce 1985 vyhrála Bratislavskou lyru a se jmenuje Co je vůbec v nás. Tak jsme se do toho pustili a nebojím se říct, že výsledek je nad očekávání skvělý! Pusťte si to a uvidíte sami.“ Protože oba zpěváky pojí nejen rocková hudba, ale především krásné přátelství, na křtu panovala velmi příjemná atmosféra. Tu podpořila nejen řada hostů jako například Jakub Machulda – Elvis, Jakub Smolík, Jary Tauber, Jan Antonín Duchoslav, Heather nebo Martin Hrdinka, který celou akci moderoval. Ještě před začátkem křtu pozval na pódium Richarda Dušáka, jehož agentura RichArt nejenom, že zastupuje řadu umělců a mezi nimi i Petra Koláře, od samého počátku byla domovskou agenturou také Petra Muka a skupiny Oceán. Jak Martin Hrdinka prozradil agentura právě slaví 35 let svého úspěšného působení, což byl důvod k přípitku. Další přípitek následoval po vyhlášení slavnostního zahájení předprodeje koncertu Petra Koláře k jeho 60. narozeninám, který se uskuteční 15. 12. 2027 v pražském O2 Universum. Pak už konečně došlo na samotný křest klipu. „Je nádherný! Takový opravdově lidský a emotivní.“, nechala se slyšet Bára Basiková a svěřila se, že jí ke konci klipu ukáply slzičky. Podobně na tom byla i druhá kmotra, Marta Jandová. I ji píseň a zpracování klipu dojalo. „Vypadá to, že bychom mohly dělat profesionální plačky“, poznamenala v žertu, pak ale dodala, že téma sociální ilzolace dnešní dobou neúprosně rezonuje, což je nejen smutné, ale nanejvýš alarmující. Třeba klip přispěje k tomu, aby se lidé nad nadprůměrným užíváním mobilů, a s tím spojeným úbytkem času na komunikaci nebo aktivně tráveným časem se svými nejbližšími a přáteli, zamysleli. O klipuPetr Kolář, Petr Janda, Olympic a Martin Dejdar v novém videoklipu písně Co je vůbec v nás, která je z autorské dílny Petr Janda / Pavel VrbaKamera zachytila autentický proces nahrávání skladby přímo v tvůrčím prostředí studia Petra Jandy Propast za účasti obou hlavních interpretů a členů kapely Olympic. Druhá fáze natáčení se soustředila na exteriérové scény v ulicích Prahy 6, které tvoří dějovou linku příběhu. Skladba s názvem Co je vůbec v nás otevírá skrze příběh Martina Dejdara aktuální téma digitální izolace. Pointou klipu je uvědomění, že odložením telefonu a vnímáním světa kolem sebe vracíme do svých životů lidskost, všímavost a drobné dobré skutky, které mohou inspirovat i generace po nás. Zdroj: Helena Váňová Production
Dědictví: Tiché sourozenecké křivdy pod povrchem

Po smrti otce se tři sourozenci setkávají v rodném domě, kde se rychle ukáže, že každý z nich si pamatuje dětství úplně jinak. Nový román oceňované švédské autorky Moy Herngren Dědictví odhaluje, co se stane, když se rodinné vzpomínky začnou rozpadat. Další román z úspěšné série o mezilidských vztazích vychází v nakladatelství Metafora z Nakladatelského domu GRADA v překladu Edity Petrásové. Spojuje je stejná minulost, rozdělují odlišné vzpomínky Román Dědictví švédské autorky navazuje na úspěšnou vztahovou sérii, mezi něž patří tituly Rozvod a Tchyně. I tentokrát autorka rozplétá jemnou síť rodinných vazeb, nedorozumění a tichých křivd, které se hromadí pod povrchem zdánlivě běžných vztahů. Příběh sleduje tři sourozence: Ullis, Andreu a Rasmuse, kteří se po smrti otce znovu setkávají v rodném domě. Každý z nich si však nese vlastní verzi minulosti. Zatímco Andrea celý život usiluje o blízkost, kterou mezi sebou mají matka a starší sestra, Ullis vnímá Andreu jako tu, která vždy dostala vše, co chtěla. Nejmladší Rasmus pak zůstává ve stínu jejich soupeření a začíná si klást otázku, jak moc ho tato dynamika poznamenala. Napětí postupně narůstá ve chvíli, kdy z domu začnou mizet věci a na povrch vyplouvají dávno potlačená tajemství. Vztahy se vyostřují, pravdy tříští a vyvstává zásadní otázka: existuje vůbec jedna „správná“ verze minulosti? Dědictví je dalším důkazem autorčina mimořádného talentu zachytit komplexnost vztahů a odlišné perspektivy. S chirurgickou přesností odhaluje, jak se naše vlastní představy o sobě mohou zásadně lišit od toho, jak nás vidí druzí, a jak těžké je tyto rozdíly přijmout. datum vydání: 7. 5. 2026 počet stran: 368 formát: 145 x 205 cena: 489 K MOA HERNGREN… … je autorkou série oceňovaných knih o mezilidských vztazích Rozvod, Tchyně a Dědictví. Tyto poutavé romány vyvolaly v knižních klubech, ale i obývacích pokojích horké diskuze o tom, se kterými z hrdinů čtenáři vlastně sympatizují. Moa Herngren je kromě spisovatelky i novinářkou a bývalou redaktorkou časopisu Elle. Zároveň je spoluautorkou scénářů k seriálům pro Netflix (např. Polovina Malmö jsou kluci, co mi dali kopačky; Patchworková rodina). Moa Herngren žije ve Stockholmu. Ohlasy na knihu: „Vztahy jsou autorčinou nejlepší disciplínou, a i tuto emocionální bouři bezpečně a obratně dovede až do cíle.“ – Expressen Söndag „Pokud bude někdo psát o problémech sourozenců, je to Moa Herngren, která v posledních letech napsala dva působivé romány o komplikovaných rodinných vztazích, Tchyně a Rozvod. V obou těchto knihách se jí podařilo reflektovat různé strany konfliktu tak dobře, že skutečně chápete odlišné perspektivy.“ – Lotta Olsson, Dagens Nyheter „Kdo umí přiznat, že to není s vlastními sourozenci vždycky růžové? Když čtete, jak se prostřední Andrea snaží ze všech sil udržet vztah s mámou a sourozenci, stoprocentně ji chápete. Jenže pak dostane slovo nejstarší Ulrika, nakonec nejmladší Rasmus a všechno se rázem zamotá. A zároveň to začíná dávat smysl. Mimořádně přesný popis toho, co se stydíme přiznat – že své sourozence nemusíme jen bezvýhradně milovat a chápat.“ – čtenářská recenze Zdroj: nakladatelství Metafora z Nakladatelského domu GRADA
Michal Horák s fiXou i s vinylem

Že je Michal Horák asi boomer a je na koncertní Cestě k Foru Karlín, kterou zakončí v pátek 13. listopadu svým dosud největším samostatným vystoupením, se už tak nějak ví. Že si Michalovu muziku budete moci vůbec poprvé užít i na LP, je ale úplná novinka! Podobně jako klip ke společné pecce s Vypsanou fiXou Ona to ví! A rozhodně není náhoda, že vinylové podoby se dočká právě Horákovo zbrusu nové album Jsem asi boomer, z nějž pochází i zmíněná píseň. Klip je k vidění a LP k předobjednání od 3. května. V regálech obchodů i na Michalových koncertech pak bude deska k mání od 29. Května. „Písnička s Vypsanou fiXou je něco, co lidi v mojí tvorbě asi úplně nečekali. Ale já to miluju. FiXu poslouchám doslova odmala a mám za to, že si při tvorbě každá písnička najde svůj styl sama. Tahle skladba si našla jednoznačně fiXu a jsem moc rád, že do toho kluci šli a dodali jí tu jedinečnou ‚fixí‘ esenci a poezii,“komentuje Horák pro někoho možná poněkud překvapivou spolupráci, jež však skvěle vystihuje pestrost a mnohavrstevnatost jeho aktuální albové novinky. Frontman Vypsané fiXy a spoluautor textu Márdi pak dodává: „Michal je pracovitý, pozitivní a taky vtipný borec, kterej jde podobnou cestou jako naše parta. Baví mě na něm, že si ze sebe umí udělat legraci, a i když jde za svým cílem jako bejk, nepůsobí to otravně. Myslím, že má talent, a když si udrží energii a pestrost svého hudebního území, tak bude šťastnej on i jeho fanoušci.“ Houpavou groovy energii skladby pak skvěle doplňuje doprovodný videoklip. Ten společně s Vojtěchem Sukupem spolurežíroval sám Horák a kromě aktérů samotné písně si v něm střihl miniroli i herec a zpěvák Šimon Bilina, který na jaře vydal svoji dlouhohrající prvotinu Severní album. To Horák má na rozdíl od zmíněného jubilanta na kontě už celkem čtyři řadovky. K reakcím na tu letošní pak říká: „Album Jsem asi boomer má nádherný ohlasy i recenze, jsem šťastnej a upřímně hrdej. Fakt si myslím, že se povedlo. Obzvlášť podívám-li se na tu plejádu barev a hostů, každá písnička je jiná a vypráví trochu jinej příběh. Fungují navíc skvěle i na koncertech, leckteří fanoušci už dokonce perfektně ovládají i texty. Jsem zvědav, které skladby z tohohle alba obstojí před zubem času.“ Jak pak obstojí třináct Horákových nových písní pod jehlou gramofonu, budete moci zjistit už na samém sklonku května, kdy se Jsem asi boomerstane první vinylovou položkou v diskografii stále populárnějšího písničkáře. „Pro mě je to takový tematický důkaz, že se trendy opakují, na což narážím i v první písničce Jsem asi boomer. To, že děláme LP a je o něj vlastně větší zájem než o CD, je pro mě velmi pozitivní jev. Vinyly mají jedinečné kouzlo a dává to tomu poslechu úplně jiný rozměr, když člověk spouští gramofonovou jehlu na první písničku desky. Je to znamení, že lidi neklesají ve svých kulturních standardech. Já osobně se na poslech své desky na gramci fakt moc těším,“ komentuje to Horák, který si vydáním LP odškrtne zase jednu důležitou událost ve své skvěle rozjeté kariéře. Na tu další pak dojde na den přesně osm měsíců od vydání nového alba, tedy v pátek 13. listopadu, kdy Michal Horák odehraje zatím svůj největší sólový koncert v pražském Foru Karlín. Dost možná u toho budou alespoň někteří z hostů, kteří se objevují na Jsem asi boomer,a kdo ví, co dalšího si na pátek třináctého Michal ještě vymyslí. Ať už tak nebo onak, je rozhodně na co se těšit… Jsem asi boomer na LP i v dalších formátech Vstupenky na koncert ve Foru Karlín a turné Michal Horák: Cestou k Fóru Zdroj: SUPRAPHON
Sběratel dívek byl pokřtěn

V pražském Vnitrobloku proběhl křest nové, v pořadí již 13., knihy Sběratel dívek z pera Reného Decastela, kterou začátkem dubna vydalo nakladatelství Grada. Pod moderátorským vedením Evy Decastelo se role kmotrů ujali Sandra Nováková, Denisa Nesvačilová a Martin Preiss, který načetl i audio verzi této novinky. Nová kniha je detektivkaz prostředí 80. let. „Píše se rok 1986. Daniela Hrubá přijíždí z Prahy převzít vedení kriminálky na malém městě a ocitá se rovnýma nohama přímo ve vyšetřování záhadných zmizení několika dívek. Poklidný socialistický svět je narušen, a zatímco se soudruzi snaží udržet zdání bezpečí, vrah si vybírá další oběť. Daniela ví, že začíná závod s časem a kompromisy se nepřipouští.“ Mezi hosty křtu jsme mohli potkat i Janu Bernáškovou, Šimona Bilinu, Martinu Preissovou, Reginu Řandovou, Lucii Zedníčkovu, Hanu Třeštíkovou a Štěpánku Decastelo.
Komedie omylů se připravuje na Letní shakespearovské slavnosti

V úterý 28. dubna se v prostorách pražské Malostranské besedy sešel kompletní tvůrčí tým Komedie omylů, letošní premiéry Letních shakespearovských slavností. Na programu byla první čtená zkouška, která zahájila intenzivní práci na nově vznikající inscenaci oblíbeného shakespearovského festivalu. Generálním partnerem této jedinečné divadelní přehlídky je skupina PPF. Hra vzniká pod vedením Vojtěcha Štěpánka, který se Slavnostmi spolupracuje opakovaně a na kontě má již dvě režie populárních komedií. Režisér Štěpánek upozorňuje, že fraška jako žánr na tvůrce klade mimořádné nároky: „Fraška je označována za nejtěžší divadelní žánr. Je to přesná partitura, ve které se nedá nic skrýt.“ Zároveň odmítá, že by šlo o pouhou zábavu bez hloubky: „Existenciální otázky po vlastní identitě tu jsou stejně přítomné jako v Hamletovi, jen zabalené do nádherné klauniády.“ Po jeho boku stojí hudební skladatel Nikos Engonidis, kostýmní výtvarník Roman Šolc a scénografové Milan David s Pavlem Morávkem. Obsazení spojuje výrazné osobnosti činohry i komediálního žánru. Roli Antifola Efezského budou alternovat Marek Adamczyk a Tomáš Havlínek. „Na Letních shakespearovských slavnostech jsem hrál už dřív, ale vždycky jako záskok, naskočil jsem do rozjetého vlaku. Tohle je poprvé, co zažiju celý proces od začátku, a moc se na to těším,“ říká Havlínek. Pro Marka Adamczyka to bude první zkušenost se Slavnostmi: „Párkrát jsem se Shakespearovkami v kontaktu byl, ale nikdy to termínově nevycházelo. Tentokrát jsem ten prostor měl a říkal jsem si, že je načase to zkusit,“ říká Adamczyk. Respekt má z té části zkoušení, která se odehrává v noci. „Nejsem úplně noční sova. Ale kolegové, kteří Slavnostmi prošli, říkají, že se to zvládnout dá,“ dodává s úsměvem. Po jejich boku se na nádvoří Nejvyššího purkrabství Pražského hradu objeví Aneta Krejčíková, Sára Rychlíková, Vojtěch Vondráček, Petr Buchta, Šimon Krupa, Erika Stárková, Marek Taclík, Jakub Kohák, Dana Batulková nebo Kamil Halbich. Překlad, se kterým tvůrci pracují, pochází již tradičně od shakespearologa prof. Martina Hilského. Sám překladatel připomíná, že jde o Shakespearův vůbec nejkratší kus. Zdánlivá lehkost hry ale podle něj zakrývá sofistikovanou konstrukci: „Fraška o dvou sourozeneckých dvojicích nabízí nejen vervu, tempo a neodolatelnou legraci, ale i důmyslnou hru s protiklady a paradoxy, kterou Shakespeare skvěle ovládal.“ Pod komediálním povrchem přitom Hilský vidí závažnější téma. Hru o zdání a skutečnosti, o tom, kým si myslíme, že jsme, a kým nás vidí druzí. „Komedie omylů je bláznivým kolotočem ztrát a nálezů,“ shrnuje překladatel. Premiéra se odehraje 24. června na nádvoří Nejvyššího purkrabství Pražského hradu. Vstupenky nejen na tuto inscenaci v síti Ticketmaster a na www.shakespeare.cz tradičně rychle mizí. Pořadatelé tedy doporučují s nákupem neváhat.
Monika Načeva opět barví nebe do ruda!

Po třech dekádách od svého prvního vydání se Nebe je rudý Moniky Načevy, jedno z nejzásadnějších alb tuzemské hudební scény, vrací v nové podobě! Nahrávka, na níž se propojuje Načevin osobitý projev s poezií Jáchyma Topola a hudebním vizionářstvím Jana P. Muchowa, znovu ožívá nejen ve fyzické podobě, ale také koncertně. Nově remasterovaný počin, který vyjde 7. května vůbec poprvé na vinylu coby číslovaná 2LP limitka v počtu 999 kusů, představí Monika Načeva také na unikátním výročním turné. V předvečer vydání, tedy ve středu 6. 5., bude navíc pražská Čítárna Unijazz hostit besedu o vzniku alba i jeho současném významu a atmosféře devadesátých let, kterou s Načevou, Topolem, Muchowem a hudební publicistkou Janou Kománkovou povede šéfredaktor magazínu Full Moon Michal Pařízek. Součástí akce bude také podpisovka všech hlavních autorů alba. Album, jež poprvé vyšlo v dubnu 1996, bylo ve své době zjevením. Spojení Topolovy poezie s hudbou na pomezí trip-hopu, elektroniky a temné energie pražského undergroundu devadesátých let působí i dnes naléhavě, syrově a současně. Pro jedny je Nebe je rudý symbolem zásadních momentů devadesátých let, pro jiné stále aktuálním objevem. „Myslím, že písně z alba Nebe je rudý jsou nadčasové díky skvělým Topolovým textům, které se nám podařilo zhudebnit. Byli jsme tehdy absolutně ponořeni do tvorby jako jedna úderná jednotka,“ vzpomíná Monika Načeva. K osobě producenta Jana P. Muchowa pak jedna z nejvýraznějších osobností domácí hudební scény v rozhovoru publikovaném v magazínu Headliner dodává: „S kapelou jsme tvořili dohromady a taky spolu trávili všechen čas. Poslouchali jsme hudbu a shodli se nejvíc na bristolské triphopové scéně, ta nám učarovala. Rozhodla jsem se najít muzikanta, který už má zkušenosti s elektronikou a nebojí se experimentovat, který nám naše silné písně posune do tohoto světa, pohlídá, aby deska měla tehdy současný zvuk. Našla jsem jediného, a to Honzu zvaného Moucha. Měl zkušenosti s natáčením v Anglii. Myslím, že perfektně zapadl jako další člen kapely při natáčení, nejen jako producent.“ Nadčasovost a výjimečnost alba kromě reedice potvrdí i v úvodu zmíněné výroční turné. To odstartuje 5. května v Táboře a bude čítat celkem deset jedinečných koncertů, v jejichž rámci zazní Nebe je rudý v novém, speciálně koncipovaném provedení. To navíc získá na jedinečnosti i díky rozmanitosti jednotlivých zastávek, mezi nimiž nechybí kluby, ale také divadla a kina i kulturní domy či letohrádek ve Valči. Každé místo tak přinese jinou atmosféru a nový způsob prožití hudby. Pomyslným vrcholem pak bude slavnostní křest vinylové reedice, jenž proběhne 4. června v již vyprodaném pražském Paláci Akropolis. Na všech koncertech doprovodí Moniku Načevu její současná kapela ve složení Vojtěch Procházka (klávesy, kytary), Michal Jarmil Koval (basa) a Zdeněk „Regal“ Jurčík (bicí), tedy sestava, která propojuje výrazné osobnosti české alternativní scény.