První kroky do dobrodružství jménem škola. Tipy, jak vybavit prvňáčka

Velký milník představuje pro děti i jejich rodiče nástup do školy. Ačkoliv se jedná o radostnou událost, na kterou se děti většinou těší, objevují se také obavy a u rodičů stres související se zařízením všeho potřebného. Vybavit prvňáčka totiž není jen tak. Malý tahák vám však celou přípravu usnadní.

Školním batohem to začíná

Zcela na začátku byste se měli zaměřit na výběr správného školního batohu. Důležitá je jeho velikost a hmotnost. Velikost batohu by měla odpovídat věku a výšce dítěte, určitě tedy nekupujte aktovku se záměrem, že dítěti vydrží po celou školní docházku. „Školní batoh by dítě mělo mít opravdu jen na zádech, neměl by mu zakrývat krční páteř ani zasahovat až na zadeček. Zaměřte se také na samotnou hmotnost školní tašky. Je důležité, aby byla co nejlehčí a nedocházelo k přetěžování vyvíjející se dětské páteře,“ radí MUDr. Martina Holičková, pediatrička, matka a autorka blogu www.pediatrieslaskou.cz.

Správnému školnímu batohu by dále určitě neměly chybět polstrované ramenní popruhy a zadní panel, vhodné jsou také hrudní spony a bederní pásy. Bezpečný pohyb zvláště za zhoršených světelných podmínek zajišťují bezpečnostní reflexní prvky. „Je důležité, abychom dítěti správně nastavili popruhy. Zkontrolujte, že jsou hezky symetrické, aby nedocházelo k nerovnoměrnému zatěžování, jehož následkem by mohlo být pozdější špatné držení těla,“ dodává MUDr. Holičková. Ačkoliv se při výběru školního batohu můžete opřít o uživatelské recenze, které spolu se širokou nabídkou poskytuje nákupní rádce Heureka, není nad fyzické vyzkoušení vybraného modelu. Zkusíte, jak dítěti sedí na zádech, zda je z vhodného materiálu jako nylon či polyester, jaké má vnitřní členění a zkontrolujete pevnost švů a zipů. Pokud se dítě nemůže z nějakého důvodu nákupu účastnit, určitě ho přeměřte.

Pomůcky, které nesmí chybět

Když máte aktovku vybranou, je potřeba ji také něčím naplnit. Mezi školní pomůcky, které rozhodně nesmí chybět žádnému školákovi, patří penál. Pro prvňáčka se hodí spíše lehčí, jež obsahuje základní pomůcky. Ty je třeba pravidelně kontrolovat, například zda jsou tužky ořezané. Zvláště malé děti se totiž často potýkají se špatným držením pera, zaměřte se také na tuto drobnou pomůcku. Ergonomicky tvarované psací potřeby patří mezi velké pomocníky pro nácvik správného úchopu. Svalstvo ruky se pak neunaví tak rychle a dítě netrpí bolestí při psaní. Kromě speciálního pera lze využít i ergonomického úchopu, který připevníte na jakoukoliv tužku a grafomotorických cvičení uvolňujících zápěstí. Jemnou motoriku procvičí například malování, navlékání korálků, skládání puzzle nebo pomoc v kuchyni třeba při loupání.

Správnému pitnému režimu a stravovacím návykům u dítěte dopomůžete, když vždy bude mít plnou lahev na pití a svačinovou krabičku. Obě tyto nádoby by měly být ze zdravotně nezávadných materiálů. Vyhýbejte se však sklu, které se může rozbít, a zbytečně těžkému nerezu. Naopak ale dbejte na to, aby lahev i krabička byly funkční, snadno se dítěti otevíraly, zároveň však měly zavírání natolik pevné a bezpečné, aby se nic nevylilo na školní pomůcky.

Ve škole se děti neobejdou bez přezuvek, pevných a pohodlných s dostatečnou oporou nožiček. „Bačkory volte takové, které mají upevnění kolem kotníku. Z bezpečnostních důvodů není vhodné, aby děti nosily ve škole pantofle,“ doplňuje MUDr. Holičková. Pro uložení přezuvek či bot na tělocvik slouží sáček na boty, nejlépe vyrobený z prodyšného materiálu.

Mezi další pomůcky, na které bychom při vybavování prvňáčka neměli zapomenout, patří desky na sešity a písmenka, ochranná zástěra na výtvarnou výchovu, kapsář na pomůcky k zavěšení na lavici či menší batůžek, do něhož si dítě uloží věci například na sportovní kroužek. Vhodné je vybavit dítě rovněž kapesníky a ubrousky, aby si mohlo nejen utřít nos, ale i ruce. Hodí se taktéž přehledný rozvrh hodin, aby jej dítě mělo stále na očích. Veškeré pomůcky včetně různých kreativních doplňků, které dítě povzbudí v zájmu o učení, si snadno vyhledáte na nákupním rádci Heureka, kde si určíte i pro vás důležitá kritéria jako třeba cena.

S dobrou náladou a pozitivním přístupem to jde líp

Jakmile překontrolujete, že vašemu prvňáčkovi ve výbavě nic nechybí a doladíte nastavení aktovky, aby byla symetricky, už zbývá jediné, povzbudit ho na cestu za školním dobrodružstvím. Buďte mu oporou, pozitivně motivujte a někdy pomůže i to, když na pomůckách bude mít svého oblíbeného hrdinu. Ať už přímo v potisku, na originálním obalu sešitu či samolepce. Přejeme radostný a pohodový vstup do školní docházky dětem i vám, rodičům.

Zdroj:  pediatrieslaskou.cz

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama