V Ostrově se konal 55. ročník dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana

Herečka Jiřina Bohdalová převzala na Dětském filmovém a televizním festivalu Oty Hofmana v Ostrově cenu Zlatá buřinka Oty Hofmana. Stalo se tak hned v úvodu festivalu, v neděli 8. 10. 2023 na slavnostním zahájení, kde jsme mohli vidět i další známé tváře českého filmu Pavel Trávníček, Simona Stašová, Dagmar Patrasová, Pavel Nový, režiséři Zdeněk Troška, či Tomáš Magnusek.

Herečku, oceněnou za zvláštní přínos v oblasti dětského filmu, přišly pozdravit na náměstí Míru před ostrovský kulturní dům stovky lidí. Jiřina Bohdalová před zaplněným náměstím zavzpomínala na postavy z Večerníčku Pohádky z mechu a kapradí, které namluvila. „Jela jsem nedávno autem a pustila jsem si Křemílka a Vochomůrku. A řekla jsem si, že jsem to dělala dobře. Jsem na to pyšná,“ řekla za jásotu přihlížejících.

Letos poprvé byla udělena speciální cena hejtmana Karlovarského kraje. Tu získal Gert Müntefering, respektovaný německý producent, který stál u zrodu legendárních československých seriálů natočených v západoněmecké koprodukci, jako byly Pan Tau, Arabela, Návštěvníci či Létající Čestmír. Úzce spolupracoval především s režiséry Jindřichem Polákem a Václavem Vorlíčkem.

Celý týden hodnotila odborná porota, ale i dětská porota všechny soutěžní filmy. Ceny nakonec v pátek 13. 10. 2023 na slavnostním zakončení festivalu získali:

Odborná porota pro seriálovou tvorbu uděluje hlavní cenu festivalu v této kategorii – seriálu Sex O Clock.

Odůvodnění: Cenu udělujeme seriálu za vynalézavou dramaturgickou stavbu jednotlivých dílů a humorné řešení dramatických situací. Seriál Jana Bártka a Karolíny Zalabákové je pevně žánrově uchopen a díky nápaditému hereckému obsazení a aktuálnímu vykreslení postav má ambice dokonale oslovit cílovou skupinu diváků.

Odborná porota pro seriálovou tvorbu uděluje čestné uznání poroty za režii seriálu Pět let. Odůvodnění: Režie Damiána Vondráška má osobitý styl vyprávění krátkometrážních epizod. Režisér umí pracovat s dramatickým textem a přesným vedením herců dokáže diváka zaujmout na velmi malém prostoru.

Na základě hlasování dětí udělujeme cenu dětského diváka v kategorii seriálová tvorba seriálu Společně sami, režiséra Tomáše Magnuska.

Dospělá porota pro studentskou tvorbu uděluje cenu za třetí místo snímku Klíčení režisérky Ivany Vogrins Vidali.

Dospělá porota pro studentskou tvorbu uděluje cenu za druhé místo snímku Romeo a Julie? režiséra Jana Daniela.

Dospělá porota pro studentskou tvorbu uděluje cenu za nejlepší studentskou tvorbu snímku Ice Break režisérky Elvíry Duskai.

Dospělá porota pro studentskou tvorbu uděluje čestné uznání režisérovi Ivanu Crnacovi za snímky o neslyšících Mezi dvěma světy a Jsem CODA.

Odborná porota pro hraný film uděluje cenu Ostrovského dudka za nejlepší dílo v kategorii do 12 let filmu Děti Nagana režiséra Dana Pánka.

Odůvodnění: Podnětný snímek o podstatných lidských schopnostech, které mají sílu měnit svět k lepšímu, tedy o smyslu týmové spolupráce a víry v sebe sama.

Odborná porota pro hraný film uděluje cenu Ostrovského dudka za nejlepší dílo v kategorii od 13 do 18 let filmu #Annaismissing režiséra Pavla Soukupa.

Odůvodnění: Vysoce společenský a aktuální film, který poměrně komplikovaný příběh vypráví přehledně a zachovává napětí zvoleného žánru detektivky. Působivé dílo s vyváženou kvalitou od scénáře přes kameru, střih, hudbu, režii až k přesvědčivým výkonům.

Odborná porota pro hraný film uděluje zvláštní cenu poroty za dílo s největším morálním akcentem filmu #Annaismissing.

Porota dětí uděluje cenu Ostrovského dudka za nejlepší chlapecký herecký výkon Tomu Brantonovi, za roli Dominika z filmu Děti Nagana.

Odůvodnění: Tom předvedl plnou paletu emocí a hereckých poloh. Svou přirozeností si získá diváka tak, že s ním jde po celou dobu příběhu.

Porota dětí uděluje cenu Ostrovského dudka za nejlepší dívčí herecký výkon Johaně Rackové za roli Káti z filmu Děti Nagana.

Odůvodnění: Johana citlivě rozehrává svou dívčí roli v klučičím filmu. Její síla je především v tom, že zamilované scény nepatetizuje, ale zkrátka tu pro představitele Dominka je ve své přirozenosti.

Porota dětí uděluje hlavní cenu festivalu Ostrovského dudka v kategorii do 12 let filmu Děti Nagana, režiséra Dana Pánka.

Odůvodnění: Porotě se líbila vkusně zvolená a účinná zkratka řešení vztahů a nastolených konfliktů. Nemoralizující téma, že v partě toho dokážete víc.

Porota dětí uděluje hlavní cenu festivalu Ostrovského dudka v kategorii od 13 do 18 let filmu #Annaismissing.

Odůvodnění: Porota ocenila neobvyklé zpracování aktuálního tématu. Oceňujeme hudební i zvukovou složku filmu. Kontrastní střihy a uvěřitelné herecké výkony.

Na základě hlasování dětí udělujeme cenu dětského diváka v kategorii filmová tvorba filmu Krakonošovo tajemství, režiséra Petera Bebjaka.

Po soutěžních projekcích se konaly besedy s delegacemi k filmům. Celkem navštívilo festival 13000 návštěvníků. Z toho v Karlových Varech 2000 a v Sokolově dalších 1000 dětí.

Statistika festivalu:

32 projekcí filmů, nebo seriálů.

5 divadelních představení

6 koncertů

16 seminářů, přednášek

1 tisková konference k uvedení nového snímku Úsvit

Zdroj: festival Oty Hofmana v Ostrově

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama