Těšíte se na léto? Samozřejmě, ale zároveň si ještě dobře pamatujete, že loni jste právě v této době řešila gynekologické trable. Co udělat, abyste se v nadcházející krásné části roku nemusela potýkat s pálením, svěděním, bolestmi v podbřišku a jinými potížemi, které pokazí vaši „intimní pohodu“?
Horko, zapaření, vlhké plavky, koupání v bazénech, hodiny prosezené při cestování na dovolenou, zvýšená sexuální aktivita, změny prostředí i přivření oka nad dobrotami se spoustou cukru. To vše je typické pro letní sezonu, která je pro intimní komfort ženy náročnou zkouškou.
S teplým počasím stoupá výskyt mykóz
Najednou vás začne „tam dole“ něco pálit, svědit a potíže se čím dál tím více zhoršují. Vaginální mykózu za svůj život prodělá asi 75 procent žen a mnohdy opakovaně.
!!! Vaginální mykózy vznikají až v důsledku porušení rovnováhy poševní mikroflóry, kdy se kvasinky přemnoží a vyvolávají zánět v poševní sliznici. Za normálních okolností vaginální mikroflóře dominují zdraví prospěšné laktobacily, které dá se říci drží kvasinky a škodlivé bakterie na uzdě. Ale pak se něco stane a kvasinky dostanou svoji šanci. Léčba antibiotiky, cukrovka, nadměrná konzumace sladkostí, koupel ve znečištěné vodě, hormonální antikoncepce a nošení nevhodného (těsného a neprodyšného) spodního prádla – to všechno jsou okolnosti které nahrávají kvasinkám.
Holdujete cyklistice? Kandidózy mohou souviset i s dlouhodobou jízdou na kole, kdy sed v sedle přispěje k vytvoření neprodyšně uzavřeného prostoru. A v něm se daří kvasinkám.
Jak se projevují: Typickými příznaky jsou svědění a pálení pochvy (ve vnitřní i vnější oblasti), bílý výtok s hrudkovitou konzistencí, bolesti a tlak v podbřišku, bolest při pohlavním styku. Někdy se kvasinková infekce rozšíří i do močových cest, v těchto případech pak dochází k rozvoji příznaků typických pro tyto potíže, tedy k bolesti při močení a k opakovanému močení.
Jak se léčí: Léčba vaginální mykózy probíhá pomocí antimykotik – buď ve formě vaginálního krému nebo vaginálních tablet a kapslí. Podpůrně se využívají i některé přírodní produkty. Ženy, které k mykózám inklinují, myslí na zdraví své vaginální mikroflóry již předem a používají přípravky s obsahem prebiotik, probiotik a postbiotik k podpoře zdavého vaginálního prostředí.
Prevence: Prostě se nezapařit, preferovat bavlněné prádlo, které dobře saje, brzy po vykoupání se převléknout do suchých plavek, pro intimní hygienu používat jemné prostředky, nepřehánět to se sladkostmi a myslet na dostatečný příjem tekutin. V rámci prevence změňte některé stravovací návyky – kromě cukru na minimum omezte kofein, alkohol, pivo, kynuté pečivo a oblíbené plísňové sýry.
Proč se mykózy vracejí?
Ženy s opakovanými mykózami mají zpravidla určité problémy s „lokální imunitou“ ve vaginální tkáni. Jednou z rozhodujících příčin je dlouhodobě narušená mikroflóra, svou úlohu sehrává poševní pH, zánět sliznice, přítomnost specifického typu kvasinky, která je odolná vůči jinak úspěšné léčbě a některé další faktory.
Bakteriální vaginóza versus mykóza
Jednou z nejčastějších gynekologických nemocí, která vás může potkat i v létě, je bakteriální vaginóza. Trpí jí zhruba čtvrtina žen. Navíc ženy velmi často zaměňují mykózu a bakteriální vaginózu. V čem je rozdíl?
Proč dochází k ohrožení bakteriální vaginózou: Bohužel jde o časté onemocnění pochvy. Vzniká při poklesu množství bakterií mléčného kvašení, takzvaných laktobacilů. Poševní prostředí se změní, zvýší se pH a dojde k přemnožení špatných bakterií a k nepříjemným projevům. Existuje mnoho faktorů, které dokáží narušit poševní mikroflóru. Může to být stres, prodloužení menstruace, pohlavní styk, léčivé přípravky s vaginální aplikací, užívání antibiotik, zavedené nitroděložní tělísko a další.
Jak se projevuje: Začnete pociťovat diskomfort v pochvě, k nepříjemným pocitům můžete zaregistrovat neobvyklý výtok, který až zapáchá po rybině.
Jak se léčí: Zaléčení bakterií v pochvě probíhá pomocí antibiotik. Podpůrně je možné bakteriální zánět pochvy zmírňovat i volně prodejnými léčivy, která uleví od nepříjemných symptomů.
!!! V mnoha případech je vysoce účinná i neantibiotická léčba. Buď samostatně nebo i v kombinaci s antibiotiky. Jejím účelem je obnova a udržení zdravé vaginální mikroflóry! Například existuje přímo možnost vaginálního podání prebiotika s postbiotikem (vaginální kuličky Canesbalance). Díky obsahu kyseliny mléčné a glykogenu dojde k úpravě pH a podpoře kolonizace laktobacily.Takové prostředí zamezuje množení škodlivých bakterií nebo kvasinek.
Aby to nebylo tak jednoduché. Navíc se ukazuje, že velká část žen trpí smíšenou infekcí, na které se podílejí jak kvasinky tak i škodlivé bakterie. Není proto divu, že je někdy těžké určit jestli je to typická kvasinková nabo bakteriální infekce, a je potřeba kombinovaná léčba.
HORKÝ TIP PRO LÉKÁRNIČKU NA LÉTO:
Vaginální kuličky Canesbalance – novinka pro intimní pohodu!
Vaginální kuličky Canesbalance nabízejí možnost přirozené formy léčby vaginálního diskomfortu. Obsahují kyselinu mléčnou a glykogen. Jde o vaginální prebiotikum s postbiotikem.
Kyselina mléčná je nepostradatelná pro udržení nízkého pH a zdravé vaginální mikroflóry. Nízké pH potlačuje růst nežádoucích bakteriálních mikroorganismů. Přípravky s kyselinou mléčnou jsou bezpečné a účinné. Glykogen je přirozeným zdrojem výživy pro laktobacily.
Benefity vaginálních kuliček Canesbalance:
- ulevují přirozenou cestou
- podpoří růst příznivě působících bakterií (Lactobacillus), které obnovují přirozené prostředí pochvy
- zvyšují odolnost poševního prostředí
- potlačují diskomfort, výtok a nepříjemný zápach, tedy hlavní příznaky bakteriální vaginózy
- je možné je používat i v těhotenství (nicméně je doporučována konzultace s lékařem, pokud se domníváte, že máte vaginální infekci)
Kdy Canesbalance aplikovat?
Nejvhodnější je doba před ulehnutím na lůžko. Vaginální kuličky se nesmí dělit, jsou určeny v této dávce pro jednorázové použití. Vkládají se prsty hluboko do pochvy.
„Canesbalance … ABY SE ŽENY CÍTILY SAMY SEBOU!“
Canesbalance je zdravotnický prostředek pro léčbu příznaků bakteriální vaginózy.
7 jednorázových hygienicky zabalených anatomicky tvarovaných vaginálních kuliček.
Před použitím si přečtěte přiložený návod k použití.
Doba používání: 1 vaginální kulička denně po dobu 7 dní.
Canesten je nejprodávanější značkou v kategorii vaginálních infekcí.
50 let pomáhá ženám v intimní péči!
Další informace a často kladené otázky naleznete na webových stránkách